Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Przychodnia prawna

Prawnicy napiszą Komentarz do ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów. Komentarz z wprowadzeniem etyka.

Aneta Sieradzka26 czerwca 20174 komentarze

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że pod redakcją Aneta Sieradzka i Dominika Tykwińska-Rutkowska ukaże się nakładem wydawnictwa C.H. Beck „Komentarz do ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów. Komentarz  z wprowadzeniem etyka”

Do grona współautorów z dr Dominiką Tykwińską-Rutkowską (administratywistką) zaprosiłyśmy wybitnych naukowców-prawników:

Panią Prof. zw dr hab. Ewę Bagińską (cywilistka z Uniwersytetu Gdańskiego),

Panią Prof. nadzw. dr hab. Ewę Guzik-Makaruk (karnistka z Uniwersytetu w Białymstoku),

Pana Prof. dr hab. Pawła Łuków (etyk z Uniwersytetu Warszawskiego),

dr Izabelę Andrych- Brzezińską (cywilistka z Uniwersytetu Gdańskiego)

a także transplantologa Pana Prof. dr hab.n.med. Mariana Zembalę ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwszy na rynku komentarz do ustawy, przygotowany przez interdyscyplinarny zespół – prawników (administratywistów, cywilistów, karnistów i konstytucjonalistów), lekarza transplantologa, a także etyka. W komentarzu analizie poddano przepisy obowiązującej ustawy transplantacyjnej wraz z przepisami wykonawczymi, a także odnoszącymi się do problematyki transplantacji aktami prawa międzynarodowego, m.in Konwencji Bioetycznej z Oviedo, właściwymi dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady, oraz dyrektywami Komisji).

Przepisy omawianej ustawy zostały poddane wykładni z uwzględnieniem dorobku nauki i orzecznictwa. Oprócz stanu de lege lata w komentarzu prezentuje się postulaty de lege ferenda. Komentarz jest odpowiedzią nie tylko na przygotowywaną reformę ustawy transplantacyjnej, której aktualne przypisy zostaną omówione, ale przede wszystkim na potrzeby środowiska medycznego, transplantologów, lekarzy, koordynatorów, kierowników klinik, urzędników, sądów ale także naukowców, studentów i każdego komu przyjdzie stosować czy też poddawać analizom prawnym ustawę transplantacyjną. Komentarz będzie stanowił ułatwienie dla pacjentów, którym przybliży praktyczne aspekty stosowania ustawy. W gronie recenzentów znani prawnicy i transplantolodzy- profesorowie prawa i profesorowie medycyny.

 • Już teraz możecie sięgnąć po praktyczną monografię Ochrona danych osobowych medycznych, wyd. C.H. Beck, której jestem współautorką. Książka z uwagi na praktyczny i poradnikowy charakter cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród lekarzy i studentów kierunków medycznych.
 • A już po wakacjach Tajemnice transplantacji ( Wydawnictwo PWN) które zostały odkryte przeze mnie, wespół z 30-stoma transplantologami, pielęgniarkami i  koordynatorami transplantacyjnymi.
 • O kolejnych publikacjach książkowych mojego autorstwa, będę tutaj z przyjemnością powiadamiać 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Natalia 8 marca, 2018 o 22:51

  Witam 😉
  Kiedy można się spodziewać publikacji?

  Odpowiedz

  Aneta Sieradzka 9 marca, 2018 o 07:30

  Po wakacjach już będzie:)

  Odpowiedz

  Natalia 9 marca, 2018 o 14:15

  Szkoda, że tak późno, bo przydałoby mi się do pracy mgr. 🙁

  Odpowiedz

  Aneta Sieradzka 9 marca, 2018 o 14:47

  Czekamy na nowelizację, którą chcemy w komentarzu uwzględnić stąd te opóźnienia, projekt miał być już w Sejmie, a póki co to nic… 🙂 Czekamy

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: