Prawnicy napiszą Komentarz do ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów. Komentarz z wprowadzeniem etyka.

Aneta Sieradzka        26 czerwca 2017        4 komentarze

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że pod redakcją Aneta Sieradzka i Dominika Tykwińska-Rutkowska ukaże się nakładem wydawnictwa C.H. Beck „Komentarz do ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów. Komentarz  z wprowadzeniem etyka”

Do grona współautorów z dr Dominiką Tykwińską-Rutkowską (administratywistką) zaprosiłyśmy wybitnych naukowców-prawników:

Panią Prof. zw dr hab. Ewę Bagińską (cywilistka z Uniwersytetu Gdańskiego),

Panią Prof. nadzw. dr hab. Ewę Guzik-Makaruk (karnistka z Uniwersytetu w Białymstoku),

Pana Prof. dr hab. Pawła Łuków (etyk z Uniwersytetu Warszawskiego),

dr Izabelę Andrych- Brzezińską (cywilistka z Uniwersytetu Gdańskiego)

a także transplantologa Pana Prof. dr hab.n.med. Mariana Zembalę ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwszy na rynku komentarz do ustawy, przygotowany przez interdyscyplinarny zespół – prawników (administratywistów, cywilistów, karnistów i konstytucjonalistów), lekarza transplantologa, a także etyka. W komentarzu analizie poddano przepisy obowiązującej ustawy transplantacyjnej wraz z przepisami wykonawczymi, a także odnoszącymi się do problematyki transplantacji aktami prawa międzynarodowego, m.in Konwencji Bioetycznej z Oviedo, właściwymi dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady, oraz dyrektywami Komisji).

Przepisy omawianej ustawy zostały poddane wykładni z uwzględnieniem dorobku nauki i orzecznictwa. Oprócz stanu de lege lata w komentarzu prezentuje się postulaty de lege ferenda. Komentarz jest odpowiedzią nie tylko na przygotowywaną reformę ustawy transplantacyjnej, której aktualne przypisy zostaną omówione, ale przede wszystkim na potrzeby środowiska medycznego, transplantologów, lekarzy, koordynatorów, kierowników klinik, urzędników, sądów ale także naukowców, studentów i każdego komu przyjdzie stosować czy też poddawać analizom prawnym ustawę transplantacyjną. Komentarz będzie stanowił ułatwienie dla pacjentów, którym przybliży praktyczne aspekty stosowania ustawy. W gronie recenzentów znani prawnicy i transplantolodzy- profesorowie prawa i profesorowie medycyny.

  • Już teraz możecie sięgnąć po praktyczną monografię Ochrona danych osobowych medycznych, wyd. C.H. Beck, której jestem współautorką. Książka z uwagi na praktyczny i poradnikowy charakter cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród lekarzy i studentów kierunków medycznych.
  • A już po wakacjach Tajemnice transplantacji ( Wydawnictwo PWN) które zostały odkryte przeze mnie, wespół z 30-stoma transplantologami, pielęgniarkami i  koordynatorami transplantacyjnymi.
  • O kolejnych publikacjach książkowych mojego autorstwa, będę tutaj z przyjemnością powiadamiać 🙂

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Natalia Marzec 8, 2018 o 22:51

Witam 😉
Kiedy można się spodziewać publikacji?

Odpowiedz

Aneta Sieradzka Marzec 9, 2018 o 07:30

Po wakacjach już będzie:)

Odpowiedz

Natalia Marzec 9, 2018 o 14:15

Szkoda, że tak późno, bo przydałoby mi się do pracy mgr. 🙁

Odpowiedz

Aneta Sieradzka Marzec 9, 2018 o 14:47

Czekamy na nowelizację, którą chcemy w komentarzu uwzględnić stąd te opóźnienia, projekt miał być już w Sejmie, a póki co to nic… 🙂 Czekamy

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: