„Jestem po przeszczepieniu narządu, czy mogę adoptować dziecko? ” – czasami przychodzą z takimi pytaniami do mnie pacjenci po przeszczepie.
Transplantacja a adopcja
Jak podają statystyki, bezpłodność, czyli trwała niezdolność do zostania rodzicami, w Polsce dotyka 2,5 mln kobiet i mężczyzn. Adopcja to rozwiązanie dla małżeństw, które z przyczyn naturalnych lub zdrowotnych nie mogą zostać rodzicami. Albo po prostu chcą zaopiekować się dzieckiem. Adopcja dla małżeństw – polskie prawo nie dopuszcza adopcji przez osoby pozostające w związkach nieformalnych. Kuriozalne są te nasze przepisy bo z kolei osoba samotna może w Polsce dziecko adoptować, a para żyjąca w związku niemałżeńskim już nie.
Proces adopcyjny jest długi i skomplikowany. Po spełnieniu szeregu warunków przez rodziców adopcyjnych, sąd rodzinny wydaje orzeczenie o adopcji dziecka na podstawie opinii przygotowanej przez ośrodek adopcyjny.
Zdrowie
Jednym z kryteriów, które brane jest pod uwagę to stan zdrowia kandydata/ów na rodziców adopcyjnych, który musi być dobry zarówno w aspekcie psychicznym jak i fizycznym ( zaświadczenie o braku zdrowotnych przeciwwskazań do adopcji wydane przez lekarza pierwszego kontaktu dla każdego z małżonków), tak więc przebyty zabieg przeszczepienia narządu sam w sobie nie jest przesłanką dyskwalifikującą przyszłego rodzica adopcyjnego.
Przysposobienie dziecka, zwane adopcją reguluje Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.
Przeszczep sam w sobie nie dyskwalifikuje przyszłych rodziców, zarówno adopcyjnych jak i biologicznych.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Z wlasnego doswiadczenia z dwoma ośrodkami z Warszawy moge napisać, że nie jest łatwo osobie po przeszczepie adoptować dziecko. Nam sie nie udało, mimo tego że zaświadczenie od transplantologa bylo bardzo na naszą korzyść.
Dziękuję za komentarz. Niestety, proces adopcyjny w Polsce do łatwych nie należy i nie ma znaczenia czy ktoś jest po przeszczepie czy też nie, gdzie o przeszczepach wciąż wielu ma wyobrażenia jakby to był zabieg ograniczający funkcjonowanie w społeczeństwie, a jest wręcz przeciwnie! Niemniej, trzeba próbować…aż się uda. Wszystkiego dobrego, A.