Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Adopcja dziecka przez osobę po przeszczepie.

Aneta Sieradzka02 listopada 20172 komentarze

„Jestem po przeszczepieniu narządu, czy mogę adoptować dziecko? ” – czasami przychodzą z takimi pytaniami do mnie pacjenci po przeszczepie. 

Transplantacja a adopcja

Jak podają statystyki, bezpłodność, czyli trwała niezdolność do zostania rodzicami, w  Polsce dotyka 2,5 mln kobiet i mężczyzn.  Adopcja to rozwiązanie dla małżeństw, które z przyczyn naturalnych lub zdrowotnych nie mogą zostać rodzicami. Albo po prostu chcą zaopiekować się dzieckiem.  Adopcja dla małżeństw –  polskie prawo nie dopuszcza adopcji przez osoby pozostające w związkach nieformalnych. Kuriozalne są te nasze  przepisy bo z kolei osoba samotna może w Polsce dziecko adoptować, a para żyjąca w związku niemałżeńskim już nie.

Proces adopcyjny jest długi i skomplikowany. Po spełnieniu szeregu warunków przez rodziców adopcyjnych, sąd rodzinny wydaje orzeczenie o adopcji dziecka na podstawie opinii przygotowanej przez ośrodek adopcyjny.

Zdrowie

Jednym z kryteriów, które brane jest pod uwagę to stan zdrowia kandydata/ów na rodziców adopcyjnych, który musi być dobry zarówno w aspekcie psychicznym jak i fizycznym ( zaświadczenie o braku zdrowotnych przeciwwskazań do adopcji wydane przez lekarza pierwszego kontaktu dla każdego z małżonków), tak więc przebyty zabieg przeszczepienia narządu sam w sobie nie jest przesłanką dyskwalifikującą przyszłego rodzica adopcyjnego.

Przysposobienie dziecka, zwane adopcją reguluje Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.

Przeszczep sam w sobie nie dyskwalifikuje przyszłych rodziców, zarówno adopcyjnych jak i biologicznych.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Melka 3 listopada, 2017 o 16:10

Z wlasnego doswiadczenia z dwoma ośrodkami z Warszawy moge napisać, że nie jest łatwo osobie po przeszczepie adoptować dziecko. Nam sie nie udało, mimo tego że zaświadczenie od transplantologa bylo bardzo na naszą korzyść.

Odpowiedz

Aneta Sieradzka 3 listopada, 2017 o 19:22

Dziękuję za komentarz. Niestety, proces adopcyjny w Polsce do łatwych nie należy i nie ma znaczenia czy ktoś jest po przeszczepie czy też nie, gdzie o przeszczepach wciąż wielu ma wyobrażenia jakby to był zabieg ograniczający funkcjonowanie w społeczeństwie, a jest wręcz przeciwnie! Niemniej, trzeba próbować…aż się uda. Wszystkiego dobrego, A.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: