W dniach 4-5 czerwca br. na Zamku w Rynie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona transplantacji narządów, podczas której można było wysłuchać niezwykle interesujących prezentacji najwybitniejszych przedstawicieli medycyny transplantacyjnej na świecie z Polski, Europy i USA. Podczas konferencji transplantolodzy i specjaliści związani z transplantologią prezentowali najnowsze osiągnięcia medycyny transplantacyjnej, jak również wskazywali na pojawiające się bariery, ale też ambitne plany dalszego rozwoju przeszczepiania narządów, zarówno na gruncie polskim jak i światowym.
Niezwykle interesująca była sesja anglojęzyczna z udziałem Prof. Franka Dor, prof. Stanisława Stepkowski (USA), prof. Aleksandry Kukla (USA), prof. Adama Bingaman oraz Prof. Dorry Segey (USA), którego prezentacja poświęcona transplantologii zawierała także sympatyczny akcent, fotografie z Krakowa.
Z kolei polscy transplantolodzy wskazywali na dalsze kierunki rozwoju transplantologii w Polsce, i tutaj należy wskazać na konkretne rozwiązania, które specjaliści prezentowali podczas konferencji i które to wystąpienia w mojej ocenie były wyróżniające: doc. dr hab.med. Maciej Kosieradzki, doc. dr hab.med. Jarosław Czerwiński, prof. Piotr Małkowski, doc. dr hab.med. Marek Pacholczyk, prof. Magdalena Durlik, prof. Ryszard Grenda, dr Mateusz Zatorski, prof. Andrzej Chmura, prof. Janusz Trzebicki, prof. Artur Kwiatkowski, dr n.med. Rafał Kieszek, dr hab.med. Jerzy Sieńko, dr hab. med.Wojciech Lisik, dr hab. med. Przemysław Kunert, dr Aleksandra Woderska, podkreślenia wymaga, że każda prezentacja warta była uwagi bo program był niezwykle bogaty.
Nie sposób wymienić tutaj wszystkich uczestników, wśród których obecni byli wybitni transplantolodzy, ale też nefrolodzy, anestezjolodzy, chirurdzy, młodzi lekarze, rezydenci, pielęgniarki reprezentowane przez mgr Martę Kotomską, wykładowczynię i pielęgniarkę jednocześnie.
Podczas konferencji powołano The Polish Society for Organ Donation (PSOD), które zrzesza specjalistów związanych z transplantologią, mające na celu wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w transplantologii.
Wielkie podziękowania i ukłony należy skierować w stronę gospodarzy tego wydarzenia, Pana Prof. Artura Kwiatkowskiego oraz dr n. med. Rafała Kieszka (pionierów przeszczepów krzyżowych i łańcuchowych nerek w Polsce) z Instytutu Transplantologii im. Tadeusza Orłowskiego WUM bez których jedno z największych wydarzeń naukowych dedykowanych transplantologii nie miało by miejsca, za ogrom włożonej pracy, determinacji i pasji, a wszystko na rzecz rozwoju polskiej transplantologii.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Transplantacyjne.
Jestem zaszczycona, że mogłam uczestniczyć w tej intelektualnej uczcie, wydarzeniu z udziałem wielu sympatycznych i wybitnych transplantologów, lekarzy, chirurgów, pielęgniarek, koordynatorów, którzy na bloga chętnie zaglądają i zdradzają tajemnice transplantacji naszym Czytelnikom.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }