Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Pacjent jako sygnalista?

Aneta Sieradzka05 grudnia 2021Komentarze (0)

17 grudnia zbliża się nieuchronnie, a raz nim wchodzi w życie Dyrektywa UE o sygnalistach. O tym, że sygnalistą może być każdy medyk, pisałam tutaj.

Brak  środków ochrony indywidualnej, mobbing, dyskryminacja ( poniżający sposób zwracania się do współpracowników), nieprawidłowości przy zamówieniach szczepionek, leków, sprzętu medycznego, wyrobów medycznych, przy przetargach, zawieranych umowach, czasu pracy, naruszeniach RODO to tylko niektóre obszary w których aktywni mogą być sygnaliści. 

Dyrektyw UE o sygnalistach nakłada na pracodawców liczne obowiązki, m.in. stworzenie publicznych trzech kanałów zgłoszeń nieprawidłowości z których mogą korzystać sygnaliści, opracowanie transparentnych polityk i procedur, regulaminów chroniących sygnalistów, wobec których nie można stosować działań odwetowych z ryzykiem odpowiedzialności karnej, nawet do 3 lat bezwzględnego więzienia.

Pojawia się pytanie…..Pacjent jako sygnalista? Czy pacjent może być sygnalistą w szpitalu? W przychodni?

Tak pacjent może być sygnalistą. Przykładem obszaru, kiedy pacjent może być sygnalistą są np. sytuacje nierównego dostępu do świadczeń zdrowotnych, które pacjent wykaże albo  działania o charakterze korupcyjnym, np. przyspieszenie zabiegu poprzedzone skorumpowaniem decyzyjnej osoby, która może pośredniczyć się do  niezgodnego z  prawem działania.

Przepisy Dyrektywy UE o sygnalistach określają procedurę rozpatrywania zgłoszeń, terminy oraz obowiązki jakie ciążą na placówkach medycznych, prywatnych i publicznych.

O szczegółach, pisałam w mojej książce Ochrona sygnalistów.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: