Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Przeszczepy reguluje prawo

Aneta Sieradzka01 grudnia 2022Komentarze (0)

Brak wiedzy zawsze tworzy strach. Tak powstają też wyobrażenia i domysły, z niewiedzy. Można fantazjować, ale są obszary kiedy to robi się niebezpieczne. Kiedy na fantazji opiera się donację i przeszczepy za którymi stoją normy prawne. Bardzo klarowne.

KAŻDY jest POTENCJALNYM dawcą tkanek, komórek i narządów

Przeszczepy reguluje prawo

Piszę tu od zawsze, nikt nie ma obowiązku być dawcą. Nikt nie ma też obowiązku być biorcą. Leczenie to prawo, nie obowiązek (za wyjątkiem małoletnich, czy sądowego przymusu).

Zasady donacji i przeszczepień reguluje w Polsce tzw. ustawa transplantacyjna, link poniżej.

U S T A W A z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów

Uprzedzając te wyobrażenia, nasz ustawodawca nie był tu wybitny, niczego nie wymyślił co nie było już znane na świecie. Nasza ustawa wzorowana jest na zachodnich rozwiązaniach jakie obowiązują w większości krajów Europy czy świata. I mowa tu też o zgodzie domniemanej. Nihil novi.

Poza ustawą mamy też akty niższego rzędu, liczne rozporządzenia i obwieszczenia, które odnoszą się do procedur pobierania, stwierdzania śmierci mózgu czy przeszczepień od zmarłych dawców czy żywych.

Za każdym zabiegiem stoją przepisy prawa

Idąc leczyć zęba, na pobranie krwi czy oddać nerkę – każda czynność medyczna obwarowana jest przepisami prawa. KAŻDA.

Brak skazań lekarzy

W Polsce żaden, podkreślam żaden lekarz nie został skazany za nielegalne pobranie czy przeszczepienie. NIGDY.

Skazani oferenci narządów

Owszem, ludzi skazanych przez sądy za chęć sprzedaży narządu, tkanki czy komórki ogłaszających się na forach internetowych trochę już było. Trochę czyli więcej niż kilkanaście. Ogłoszenie o chęci sprzedaży tkanki, komórki czy narządu jest KARALNE – odpowiedzialność karna. Co więcej dzisiaj w dobie nowych technologii takich ludzi łatwo identyfikować, nikt w internecie nie jest anonimowy. Do akt sprawy skazanych oferentów do jakich dotarłam to byli zazwyczaj ludzie kiepsko sytuowani, kiepsko wykształceni, z małych aglomeracji bez elementarnej świadomości, że ogłoszenie o chęci sprzedaży narządu jest karalne.

FAKTY

Opierajmy się wyłącznie na faktach, rzeczowych argumentach, a nie fantazjach. Te zostawmy do eksploatacji na inne obszary, ani prawo ani medycyna do fantazjowania nie jest najlepszym wyborem.

1800

Dziś ponad 1800 pacjentów czeka na przeszczep, część z nich nigdy nie doczeka, tak umrze bo mamy deficyt narządów. Część z nich będzie czekać latami, niektórzy tylko będę z nich mieć to szczęście, przeszczepienie. Choroby mają to do siebie, że dotykają wszystkich ludzi.

Czasem myślę o tym aby spisać historie pacjentów, jakich na swojej drodze spotkałam, bardzo biednych i bardzo bogatych, obu łączyła zawsze konsternacja – kupić można sobie w Polsce nowy biust, dobrej jakości sylikon made in USA albo hollywodzki uśmiech z włoskich lub szwajcarskich licówek.  Serca, nerki, trzustki czy wątroby nie leżą na tajemnych straganach:) Jeśli ktoś uważa inaczej, to niech szybko zamiast na Facebooka biegnie zawiadomić organy ścigania.

RODO

Jakiś komentator na Facebooku napisał, że RODO zabrania przetwarzać dane medyczne. NIEEEE, RODO niczego nie zabrania, co do zasady. Cieszę się, że codziennie rzesza czytelników czyta bloga od 8 już lat! Polecam Wam lekturę mojej książki OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH MEDYCZNYCH

Sprzeciw za życia na pobranie pośmiertne.

Zgoda domniemana polega na możliwości zgłoszenia za życia sprzeciwu wobec pobrania organów i komórek do transplantacji.

Sprzeciw w każdym czasie za życia można cofnąć!

Aneta Sieradzka
Kancelaria Sieradzka&Partners

Photo by National Cancer Institute on Unsplash

***

Pierwszy przeszczep płuc w Warszawie

Wczoraj 11 listopada, obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości – 104 lata temu Polska odzyskała suwerenność po 123 latach zaborów.

11 listopada 2022 zapisał się też na kartach historii polskiej transplantologii.

Tego dnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie przeprowadzono pierwszy przeszczep płuc [Czytaj dalej…]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: