Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

O żywym dawstwie narządów w Polskim Radiu Trójka.

Aneta Sieradzka26 sierpnia 2016Komentarze (0)

Sezon grzybowy w pełni, dla wielu ludzi to wielka frajda, szukanie grzybów ukrytych pod liśćmi… Wszyscy, chociażby z bajek z dzieciństwa wiemy, że czerwone muchomorki są trujące, ale trujących grzybów jest znacznie więcej. Chwila przyjemności smakowych może skończyć się utratą zdrowia a nawet śmiercią, o czym każdego roku informują media, że potrzebny jest przeszczep wątroby bo ktoś zatruł się grzybami.

Do Polskiego Radia Trójka zadzwonił słuchacz, który zadeklarował chęć oddania fragmentu wątroby młodej dziewczynie, która zatruła się grzybami. Pytanie czy może to zrobić?

Materiał do wysłuchania, tutaj:

W dzisiejszej popołudniowej audycji w Radiowej Trójce, wespół z Panem Prof. Romanem Danielewiczem (dyrektor Poltransplantu) i Panią dr n.med. Dorotą Lewandowską (kierownik Krajowej Listy Oczekujących na Przeszczep) wyjaśnialiśmy, na czym polega żywe dawstwo narządów, kto kiedy i na jakich zasadach może być żywym dawcą narządu oraz tłumaczyliśmy, czemu służą restrykcyjne procedury.

Warto, przypomnieć w tym miejscu przepis, który stanowi, o tym, kto może być żywym dawcą.

Art. 12 ust. 1 (ust. transpl.) stanowi, że komórki, tkanki lub narządy mogą być pobierane od żywego dawcy w celu przeszczepienia innej osobie, przy zachowaniu następujących warunków:

  • pobranie następuje na rzecz krewnego w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka oraz, na rzecz innej osoby, jeżeli uzasadniają to szczególne względy osobiste.
  • Pobranie komórek, tkanek lub narządu od żywego dawcy na rzecz osoby niebędącej krewnym w linii prostej, rodzeństwem, osobą przysposobioną lub małżonkiem, wymaga zgody sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dawcy, wydanego w postępowaniu nieprocesowym, po wysłuchaniu wnioskodawcy oraz po zapoznaniu się z opinią Komisji Etycznej Krajowej Rady Transplantacyjnej. -> sąd rozpatrza wniosek w terminie 7 dni.

Każdy  żywy dawca musi być szczegółowo poinformowany na piśmie o rodzaju, zabiegu oraz związanym z nim ryzykiem. Ponadto, posiadając pełną zdolność do czynności prawnych wymagane jest  wyrażenie świadomej i dobrowolnej zgody.

Masz pytanie? Napisz na kontakt@prawowtransplantacji.pl

*******

PS. Dbajcie o siebie i swoich bliskich 😉

Trojka-logo[1]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: