Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Zmiana ośrodka po wpisie na KLO

Aneta Sieradzka27 grudnia 2019Komentarze (0)

Każdy pacjent wpisany na KLO czyli krajową listę oczekujących na przeszczepienie żyje nadzieją, że otrzyma jak najszybciej telefon, że znalazł się dla niego narząd, że będzie przeszczepienie. Jedni czekają krótko inni nawet kilka miesięcy czy nawet lat i zastanawiają się dlaczego tak jest i co można zrobić aby ten czas oczekiwania przyspieszyć? Czy to w ogóle możliwe w świetle prawa?

Dzisiaj na blogu poruszam kwestię migracji pacjentów oczekujących na KLO pomiędzy ośrodkami.  Czy to jest możliwe?Wśród ośrodków transplantacyjnych są takie, które przeszczepiają dużo jak na nasze trudne polskie warunki, ale są i takie, które przeszczepiają symbolicznie. Sztuka dla sztuki.  Niestety tych drugich jest zdecydowanie więcej. Wiadomo również, że to pacjent jedzie tam gdzie czeka dopasowany do niego pod względem parametrów medycznych narząd, a nie odwrotnie (formalnych również). Można być wpisanym na KLO przez ośrodek  np. w mieście X, a mieć przeszczep w mieście Y. Pośród ośrodków transplantacyjnych są też i takie w których funkcjonują dobrze rozwinięte programy tzw. przeszczepów wyprzedzających, są też i takie w których ich nie ma.

I tu warto zauważyć, że w transplantologii rejonizacja co do zasady nie występuje. Oznacza to, że pacjent wpisany na KLO przez ośrodek X może w trakcie przenieść się do ośrodka Y. Nie trzeba być w danym mieście czy regionie zameldowanym. Wystarczy dowód tożsamości aby zapisać się do danej poradni transplantacyjnej i znaleźć lekarza prowadzącego, który zgodzi się pacjenta prowadzić.  Zauważę, że w nowych dowodach osobistych nie ma wpisanego adresu. Dowód tożsamości to też paszport lub prawo jazdy, dokument pozwalający na identyfikację pacjenta.

Wielokrotnie od pacjentów słyszałam, że to niemożliwe. Bo ktoś im powiedział „nie”. Wielokrotnie też od lekarzy słyszałam pytanie, „słuchaj ale czy ktoś nam nie zarzuci czegoś”? Tak, jest to formalnie dopuszczalne i bezpieczne, zarówno dla lekarza jak i dla samego pacjenta. Obawy o zarzuty są tu nieuzasadnione. Pacjent ma prawo zmienić ośrodek na każdym etapie hospitalizacji, w trakcie kwalifikacji, po wpisaniu na KLO i po przeszczepie także. Łatwe to nie jest, ale możliwe.

Nie spotkałam się dotychczas z tyloma pacjentami co niejeden transplantolog przez 30 lat pracy, ale poznałam wystarczająco sporo inspirujących historii pacjentów przed i po przeszczepie. Niektóre z nich, mocno zapisały mi się w pamięci. Przeszczepy naprawdę zmieniają życie. Z tych moich inspiracji chyba coś się znów narodzi…będziecie czytać?:)

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: