Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Zostań dawcą jak Temida

Aneta Sieradzka25 stycznia 2020Komentarze (0)

Zostań dawcą jak Temida, to temat mojego wykładu, który miałam przyjemność wygłosić do kilkuset osobowego audytorium, podczas inauguracji kolejnej edycji kampanii społecznej Drugie życie, która odbyła się w Poznaniu.

Uczestnikami wydarzenia, była młodzież szkolna z 20 wielkopolskich szkół, a wydarzenie podzielono na trzy bloki, medycyna, prawo i religia. Z uwagi na liczne obowiązki zawodowe nie mogłam uczestniczyć w całym wydarzeniu, a jedynie udało mi się dotrzeć na swój wykład, więc nie odniosę się do prezentowanych poglądów pozostałych prelegentów.  w swoim wystąpieniu odniosłam się do tzw. oświadczeń woli, sprzeciwu i konstrukcji zgody domniemanej, której jestem absolutną fanką. Odnosząc się również do tego jak ewaluowały przepisy w Polsce dotyczące donacji i transplantacji na przestrzeni ostatnich niemalże stu lat. Młodzież przed wykładami wypełniła test sprawdzający wiedzę prawną nt. donacji i wyniki napawały optymizmem! A pytania przygotowałam też podchwytliwe:)

Dotychczasowe osiągnięcia transplantologów zostały wypracowane w oparciu o determinację, ciężką pracę i pasję, ale też podejmowane ryzyko – taki był czas pionierów, którzy tworzyli transplantologię. Dzisiaj aby zwiększała się liczba donacji i  przeszczepów, to potrzebujemy sprawnych rozwiązań systemowych, w tym dobrych rozwiązań na gruncie prawnym i finansowania. Obecne zawierają wiele ułomności.  Pasja i chęć pomagania to dzisiaj niewystarczające składniki abyśmy jako Polska mogli się mierzyć ze światowymi liderami donacji i transplantacji.

Natomiast na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to jedna z lepszych w Polsce inicjatyw dotycząca konsekwentnego edukowania młodych ludzi, szkoda jedynie, że nie ma charakteru ogólnopolskiego. Bo wciąż w wielu szkołach młodzież na temat transplantacji nic nadal nie usłyszała.

Tak jak zgoda na zabieg musi być świadoma, tak edukacja również musi być poparta świadomymi deklaracjami, ujętymi z wielu istotnych perspektyw, bo taka jest transplantologia, wielowymiarowa.

Niebawem, wygłoszę wykład na ogólnopolskiej konferencji  i zastanawiam się nad zagadnieniami, może Czytelnicy zgłoszą postulaty?

Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?– a może powiem o szpitalach w których nie robi się pobrań, nie ma koordynatorów transplantacyjnych i dlaczego można dopuszczać się zaniechań w świetle prawa?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: