Zostań dawcą jak Temida, to temat mojego wykładu, który miałam przyjemność wygłosić do kilkuset osobowego audytorium, podczas inauguracji kolejnej edycji kampanii społecznej Drugie życie, która odbyła się w Poznaniu.
Uczestnikami wydarzenia, była młodzież szkolna z 20 wielkopolskich szkół, a wydarzenie podzielono na trzy bloki, medycyna, prawo i religia. Z uwagi na liczne obowiązki zawodowe nie mogłam uczestniczyć w całym wydarzeniu, a jedynie udało mi się dotrzeć na swój wykład, więc nie odniosę się do prezentowanych poglądów pozostałych prelegentów. w swoim wystąpieniu odniosłam się do tzw. oświadczeń woli, sprzeciwu i konstrukcji zgody domniemanej, której jestem absolutną fanką. Odnosząc się również do tego jak ewaluowały przepisy w Polsce dotyczące donacji i transplantacji na przestrzeni ostatnich niemalże stu lat. Młodzież przed wykładami wypełniła test sprawdzający wiedzę prawną nt. donacji i wyniki napawały optymizmem! A pytania przygotowałam też podchwytliwe:)
Dotychczasowe osiągnięcia transplantologów zostały wypracowane w oparciu o determinację, ciężką pracę i pasję, ale też podejmowane ryzyko – taki był czas pionierów, którzy tworzyli transplantologię. Dzisiaj aby zwiększała się liczba donacji i przeszczepów, to potrzebujemy sprawnych rozwiązań systemowych, w tym dobrych rozwiązań na gruncie prawnym i finansowania. Obecne zawierają wiele ułomności. Pasja i chęć pomagania to dzisiaj niewystarczające składniki abyśmy jako Polska mogli się mierzyć ze światowymi liderami donacji i transplantacji.
Natomiast na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to jedna z lepszych w Polsce inicjatyw dotycząca konsekwentnego edukowania młodych ludzi, szkoda jedynie, że nie ma charakteru ogólnopolskiego. Bo wciąż w wielu szkołach młodzież na temat transplantacji nic nadal nie usłyszała.
Tak jak zgoda na zabieg musi być świadoma, tak edukacja również musi być poparta świadomymi deklaracjami, ujętymi z wielu istotnych perspektyw, bo taka jest transplantologia, wielowymiarowa.
Niebawem, wygłoszę wykład na ogólnopolskiej konferencji i zastanawiam się nad zagadnieniami, może Czytelnicy zgłoszą postulaty?
Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?– a może powiem o szpitalach w których nie robi się pobrań, nie ma koordynatorów transplantacyjnych i dlaczego można dopuszczać się zaniechań w świetle prawa?
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }