Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Dokumentacja medyczna. Co pacjent i lekarz, wiedzieć powinni? Część 2.

Aneta Sieradzka02 maja 2019Komentarze (1)

Kilka dni temu napisałam na blogu o zmianach, które wchodzą w życie 5 maja br.,– dotyczą one tego, że pierwsza kopia dokumentacji medycznej będzie udostępniana pacjentowi za darmo.

Mój wpis na blogu, udostępniła u siebie Matka Prawnik, Kasia jest wspaniałą prawniczką, która zajmuje się prawem pracy i tłumaczy kobietom w ciąży i matkom jakie przysługują im uprawnienia w związku z rodzicielstwem.

Wpis o dokumentacji medycznej, spotkał się z niebywałym zainteresowaniem Czytelników, którzy zaczęli zadawać szereg pytań, na które odpowiem w niniejszym wpisie, aby rozwinąć poprzedni wpis.

Lekarz czy placówka medyczna, realizując prawa pacjenta działa nie tylko zgodnie z przepisami prawa, ale przede wszystkim dba o swoje bezpieczeństwo, nie narażając się na skargi czy pozwy.

Dokumentacja medyczna nie jest własnością ani lekarza ani placówki. Pacjent ma zawsze do niej prawo.

Jedna z Matek pod moim wpisem napisała:

Poprosiłam o udostępnienie kopii dokumentacji medycznej mojego syna w przychodni w której się leczy i dostałam odpowiedź, że nie otrzymam kserokopii bo przychodnia nie ma ksera! Wydano oryginał z oświadczeniem zwrotu i zrobienia sobie kopii na własny koszt poza siedzibą placówki”

Powyższa sytuacja jest niedopuszczalna i może stanowić materiał do złożenia skargi do:

  • Rzecznika Praw Pacjenta
  • Prezesa Urzędu Ochrony Danych
  • NFZ
  • Skargę może złożyć KAŻDY, wystarczy kartka i długopis oraz koperta i znaczek:)

Placówka medyczna (publiczne czy niepubliczne, przychodnie, szpitale, kliniki, gabinety lekarskie) nie mogą obarczać kosztami realizacji praw pacjenta, tam gdzie te koszty spoczywają na podmiocie.

Zmiany dotyczące pierwszej bezpłatnej kopii dokumentacji medycznej dotyczą wniosków złożonych od 5 maja- przepisy nie działają wstecz.

Prawa pacjenta obowiązują we wszystkich placówkach, prywatnych i publicznych. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy ma prawo do kopii dokumentacji medycznej.

Prawo do dokumentacji medycznej danego pacjenta ma każda osoba, która została wcześniej przez pacjenta upoważniona. Nie musi to być członek rodziny. Może to być partner. Sąsiad. Przyjaciółka.

Co to jest dokumentacja medyczna? W prawie brak definicji, niemniej za dokumentację medyczną uważa się wszystko co zostało wytworzone w procesie hospitalizacji pacjenta (zdjęcia, historie choroby, wyniki badań, skierowania).

Pacjent we wniosku powinien wskazać o jaki rodzaj dokumentacji czy za jaki okres korzystania z usług medycznych w danym podmiocie chciałby uzyskać kopię tej dokumentacji. Można wskazać nawet we wniosku dokumentację medyczną z ostatnich 10 lat, jeśli ktoś się leczył tyle np. w przychodni. Można wnioskować o całość dokumentacji lub część.

Ważne. Pacjent we wniosku nie musi uzasadniać do czego jest mu potrzebna dokumentacja medyczna! Równie, dobrze można złożyć wniosek po to aby sobie poczytać w domu na spokojnie i przeanalizować proces leczenia.

Placówki medyczne powinny pamiętać, o tym, że: gdy pacjent wnioskuje o dokumentację medyczną nie oznacza, że za chwile pobiegnie do prawnika i będzie chciał pozywać!

Dokumentacja medyczna nie jest zawsze udostępniania ad hoc, oznacza to, że udostępniania jest w godzinach administracyjnych pracy podmiotu, co powinno być zawarte w regulaminie placówki, gdzie palcówka ma do 7 dni na wydanie dokumentacji medycznej. Inaczej jest w przypadku SOR-ów, pacjent otrzymuje dokumentacje tuż po udzieleniu mu świadczenia zdrowotnego, chyba, że na wyniki niektórych badań trzeba poczekać, to te później.

Dostęp do dokumentacji medycznej, to fundamentalne prawo każdego pacjenta i jego przedstawiciela ustawowego. Dość często w praktyce nieprawidłowo realizowany lub utrudniany przez placówki medyczne, stąd warto przypominać!

Ostatnio miałam przemiłe spotkanie z koleżanką prawniczką, podczas spotkania zwróciłyśmy uwagę na pewną prawidłowość w naszym blogowym życiu, i dlaczego na blogu unikamy języka prawniczego? Bo blogów nie piszemy dla prawników! 🙂 A dla tych wszystkich, którzy poszukują praktycznej wiedzy, przekazanej w prosty sposób! Jasny i zrozumiały.

  • Jeśli masz wątpliwości czy w Twojej placówce medycznej dobrze wdrożyłeś RODO to napisz do mnie, pomogę!
  • Albo zajrzyj do moich książek napisanych wespół z Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Agata 1 października, 2019 o 15:27

Mam pewne wątpliwości odnośnie sytuacji Matki, której wydano oryginał dokumentacji medycznej syna. Nie uważam, żeby była jasność, że działanie przychodni było właściwe, ale moim zdaniem należy rozróżnić uprawnienie do udostępnienia danych osobowych od dostępu do dokumentacji medycznej. W pierwszym wypadku, gdy podstawą żądania jet RODO to faktycznie podmiot nie ma podstaw do naliczenia opłaty czy obciążenia pacjenta takimi kosztami, ale należy pamiętać, że uzyskane w ten sposób dane nie muzą spełniać wymogów, o których mowa w rozporządzeniu MZ w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (na dobrą sprawę, gdyby dokumentacja nie była zbyt obszerna – upoważniony pracownik mógłby na czystej kartce wypisać w słupku wszystkie posiadane dane osobowe). Jednak w sytuacji, gdy podstawą żądania jest ustawa o prawach pacjenta to w mojej ocenie podmiot jest uprawniony do naliczenia opłaty, w sytuacji gdy np. dokumentacja jest bardzo obszerna. Ja doskonale rozumiem, że pacjenci proszą o udostępnienie dokumentacji z reguły w sprawach nagłych, jednak domyślam się, że kopiowanie dokumentacji stanowi pewne obciążenie na podmiotu leczniczego, więc powinien mieć prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: