Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Krajowa Izba Radców Prawnych: Prawne aspekty procesu leczniczego

Aneta Sieradzka28 listopada 2019Komentarze (0)

Z inicjatywy Krajowej Izby Radców Prawnych i Komisji Praw Człowieka KRRP odbyła się 14 listopada br., konferencja naukowa poświęcona prawnym aspektom procesu leczniczego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. 

W gronie znakomitych prelegentów, pośród których należy wymienić m.in. Prof. Monikę Całkiewicz, Prof. Rafała Kubiaka, Prof. Monikę Wałachowską, dr Tomasza Latos czy dr Hannę Machińską (zastępcę RPO) i wielu innych prelegentów, znawców prawa medycznego – miałam przyjemność wygłosić wykład nt. Problemów prawnych donacji narządów w Polsce. Podczas wykładu odniosłam się do takich zagadnień jak konstrukcja zgody domniemanej, form wyrażenia sprzeciwu na pobranie, żywego dawstwa narządów czy tzw. oświadczeń woli, odwołując się również do kwestii systemowych, w tym zapaści w ochronie zdrowia, która ma również negatywny wpływ na transplantologię.

Wydarzenie, okazało się niezwykle owocne, nie tylko za sprawą gorących dyskusji, ale także inicjatywy wydania monografii z udziałem prelegentów. Mam tę przyjemność, że pod moją redakcją w nowym już roku 2020, ukaże się nakładem prawniczego Wydawnictwa Beck monografia pt. Prawne aspekty procesu leczniczego. Patronat nad publikacją objęła Krajowa Izba Radców Prawnych.

Mając na uwadze, nie tylko znakomitych prelegentów, ale i tematy, które były przedmiotem konferencji, np. tajemnica lekarska a zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, prawno-karne konsekwencje negatywnych skutków zabiegu leczniczego, odpowiedzialność cywilna lekarzy, telemedycyna, zamiennictwo leków, świadczenia położnicze, prawnokarna ochrona płodu ludzkiego, ochrona zdrowia i życia dziecka poczętego, uporczywa terapia, prawa do świadczeń osób osadzonych, ciąża w wyniku przestępstwa czy zagrażająca życiu kobiety, eutanazja i aborcja – niniejsza publikacja niewątpliwie będzie ważnym wkładem w doktrynę prawa ochrony zdrowia i prawa medycznego.

Już teraz na stronie Krajowej Izby Radców Prawnych można zapoznać się z abstraktami wystąpień. Cenna inicjatywa samorządu radców prawnych już za nami, teraz pozostaje wyczekiwać monografii, która jest uwieńczeniem tego znakomitego wydarzenia.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: