Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Dawca z koronawirusem?

Aneta Sieradzka23 marca 2020Komentarze (0)

Transplantologia w czasach zarazy…już pojawiają się pytania jak pandemia wpłynie na ilość przeszczepów dzisiaj, w najbliższych tygodniach, miesiącach? Negatywnie bo pandemia już przyczyniła się do ograniczenia liczby przeszczepów. Oficjalnych zbiorczych komunikatów brak, które ośrodki nadal przeszczepiają, a które przeszczepy zawiesiły do odwołania. Można to weryfikować w poszczególnych ośrodkach transplantacyjnych. Wkrótce statystki ukażą aktywność ośrodków transplantacyjnych w czasach pandemii.

Warto w tym trudnym czasie czerpać z inspirujących przykładów: zabrzański ośrodek nawet w czasach pandemii pokazuje i daje nadzieję pacjentom, że można ratować pacjentów i dawać im szanse na drugie życie. W Zabrzu w ostatnich dniach przeprowadzono dwa przeszczepienia serca.

Transplantacje „w czasach zarazy” to wyzwanie, wymagające nie tylko zastosowania dodatkowych procedur mając na względzie bezpieczeństwo pacjenta, ale i samego personelu. To także, zwielokrotniona odwaga i chęci zespołów transplantacyjnych, aby umiejętnie poradzić sobie z dodatkowym przeciwnikiem  jakim jest koronawirus SARS-CoV-2 (COVID-19).

Dawca z koronawirusem?

Czy dawcą może zostać osoba, która zmarła na skutek zakażenia koronawirusem?

Nie może. I tutaj, odsyłam do stanowiska Poltransplantu.

Prof. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, rozesłał pismo do konsultantów wojewódzkich zobowiązujących ich do ograniczenia transplantacji do klinicznie pilnych.

Warto na koniec wspomnieć, że przeszczepienie pacjentowi narządu, komórki lub tkanki z chorobą zakaźną jaką jest koronawirus mogłoby skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności prawnej ośrodka transplantacyjnego oraz personelu. Dlatego jednym z kluczowych etapów przeszczepienia jest diagnostyka. Każdy  pacjent ma prawo do wyczerpujących informacji dotyczących kryteriów  zdrowotnych (jakimi chorobami obarczony był dawca-  nie tylko zakaźnymi, wszystkimi, które zdiagnozowano)  proponowanego mu narządu, tkanki lub komórki.

Koronawirus sprawił, że obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Trudnej. Dlatego też na blogu kolejne wpisy będą poświęcone pandemii.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: