Legitymacja dawcy – co należy zrobić aby ją otrzymać?
W ostatnim czasie otrzymałam od Państwa – pacjentów sporo pytań, co należy zrobić aby otrzymać legitymację dawcę. Te trudności są zrozumiałe po stronie pacjenta bo brak jest procedury wynikającej z przepisów co ma zrobić pacjent, a jednocześnie brakuje wykształconych jednolitych norm postępowania, które obowiązywałyby we wszystkich klinikach.
W rozporządzeniu jest mowa o tym, że to kierownik podmiotu leczniczego (dyrektor szpitala) w oparciu o dokumentację medyczną pacjenta, zwraca się do Poltransplantu, a Poltransplant z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia.
W praktyce, nie działa to tak, że automatycznie, każdy żywy dawca otrzymuje po oddaniu narządu lub komórek legitymację dawcy. Jako pacjent, sam muszę podjąć starania, aby otrzymać legitymację.
Co najlepiej zrobić?
Napisać wniosek o przyznanie legitymacji dawcy do kierownika podmiotu leczniczego (dyrektora szpitala) w którym miało miejsce pobranie. We wniosku należy podać:
Jakie informacje zawiera wniosek?
1)imię i nazwisko;
2) datę i miejsce urodzenia;
3) adres miejsca zamieszkania lub adres do korespondencji;
4) numer PESEL, jeżeli posiada;
5) datę i miejsce pobrania;
6) określenie narządu, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek, które pobrano;
7) nazwę i adres podmiotu leczniczego, w którym dokonano pobrania;
8) imię i nazwisko lekarza, który dokonał pobrania.
Wówczas, kierownik podmiotu leczniczego wystąpi z wnioskiem do Poltransplantu, a Poltransplant do Ministerstwa Zdrowia. Przepisy ustawy transplantacyjnej ani rozporządzenia, nie stanowią o tym, że to pacjent ma wystąpić z inicjatywą aby uzyskać legitymację dawcy – ale jest to jedyna i skuteczna droga aby legitymację otrzymać bo nie ma co spodziewać się, że dany kierownik podmiotu leczniczego sam wystąpi z takim wnioskiem bez interwencji pacjenta-dawcy.
Dotychczas spotkałam się z przypadkami, gdzie pacjenci kierowali pisma do danego urzędu miasta, do ministerstwa zdrowia i wielu innych niewłaściwych organów.
Kto może otrzymać legitymację? tutaj.
Mieszkam obecnie w Anglii, ale kiedyś byłem dawcą w Polsce. Czy mogę otrzymać legitymację dawcy?
Tak- obecne miejsce zamieszkania dawcy nie ma znaczenia przy wnioskowaniu o legitymację dawcy. Niemniej należy pamiętać o tym, że wszelkie „profity” wynikające z posiadania legitymacji można realizować wyłącznie na terenie Polski.
Dawcą byłem 5 lat temu- czy teraz mogę starać się o legitymację dawcy?
Tak – przepisy nie wskazują terminu po jakim lub do jakiego należy wnioskować o legitymację więc nie obowiązuje tutaj przedawnienie.
Jeśli macie pytania lub wątpliwości, piszcie na kontakt@prawowtransplantacji.pl
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
U nas w szpitalu lekarze nie wiedzą że jest coś takiego jak legitymacja dawcy mimo tego że przedstawiliśmy cały poprawnie wypisany wniosek. Prawo swoje a rzeczywistość swoje.
To niedobrze, że nie widzą, a w którym to szpitalu to przypomnimy.