Dzisiaj pogoda w Warszawie zdecydowanie nas rozpieszcza, chyba wszyscy z utęsknieniem czekają na ciepłe promyki słońca, aby móc w końcu porzucić szaliki, czapki i ciepłe płaszczyki. Wiosna, ach to ty, chciałoby się już powiedzieć… !
Tymczasem, dzieje się tak wiele, że nie nadążam o wszystkim tutaj pisać. Z pewnością wrócę jeszcze do zmian na liście leków refundowanych, które to korzystne dla pacjentów po przeszczepach weszły w życie z dniem 1 marca br.
Elektroniczna dokumentacja medyczna, która spędza sen z powiek personelowi medycznemu…o szkoleniach, i wydarzeniach, które umożliwią zdobycie aktualnej wiedzy, aby personel medyczny mógł podążać na bieżąco za zmianami prawnymi, też będę pisać!
Nie jest tajemnicą, że od wielu lat już, działam na płaszczyźnie pro bono. Uczestniczę w kilku projektach mających na celu niesienie pomocy pro bono w ramach poradnictwa prawnego, w tym projektach międzynarodowych ( w zakresie ochrony zdrowia). Moje, prawo w transplantacji to autorski projekt, który realizuję pro bono od 2014 roku. I mogę tylko, zapewnić, że będę to robić, tak długo, póki sił starczy 🙂 Jednym ze sztandarowych w Polsce projektów dla prawników jest Centrum Pro Bono, które ma na celu udzielanie wparcia prawnego pro bono organizacjom pozarządowym, z którym mam przyjemność współpracować, jak mnie pamięć nie myli ponad 3 lata.
Centrum Pro Bono nominowało moją osobę do tegorocznej edycji konkursu Prawnik Pro Bono 2015, który od 13 lat organizowany jest przez Dziennik Rzeczpospolita wespół z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Wśród 30 prawników, zgłoszonych w tegorocznej edycji, jestem jedną z trzech osób nominowanych przez Centrum Pro Bono oraz doszły mnie słuchy,że jestem w gronie osób nominowanych przez więcej niż jeden podmiot, no miło ! 🙂
W tym miejscu, pozwolę sobie upublicznić list (oczywiście za zgodą), który otrzymałam od Pana Profesora Mariana Zembali, jednego z wielkich autorytetów polskiej transplantologii – w związku z nominacją do nagrody Prawnik Pro Bono. To ogromny dla mnie zaszczyt, tym bardziej utwierdzający mnie w przekonaniu, że podążam dobrą ścieżką, mając dookoła wspaniałych Mistrzów !
Szanowna Pani Aneto,
Szanowni Państwo ,
To wspólna nasza radość. Cieszymy się, że wysiłek Pani Anety Sieradzkiej poświęcony rozwojowi polskiej transplantologii został nie tylko zauważony, ale doceniony czego wyrazem jest nominacja w konkursie dziennika Rzeczpospolita do nagrody Prawnik Pro Bono 2015.
Transplantacja jako ważny dział współczesnej nauki i medycyny szczególnie potrzebuje społecznej akceptacji i medycznego profesjonalizmu.Fakt ze chory czekający na transplantacje narządu wyczerpał wszystkie inne możliwości współczesnego leczenia wyznacza te szczególna i bardzo odpowiedzialną rolę dla leczących, leczonych i odpowiedzialnych za leczenie w naszym kraju.
Nie jest bez znaczenia czy uratujemy dzięki transplantacji kilkanaście czy kilkaset osób z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów. Dlatego wszelki wysiłek także środowisk pozamedycznych jest tak wyjątkowo cenny i oczekiwany.
Pani Aneta Sieradzka poprzez swoja pasję i kompetencje staje się takich dobrym apostołem idei transplantacji jako skutecznej metody ratowania życia ,przywracania zdrowia.Pozwólmy aby w naszym kraju przybywało takich dobrych apostołów transplantacji którzy będą otwierać drogi do rozwoju donacji,pokonywać istniejące ograniczenia i korzystać ze sprawdzonych medycznie, prawnie i organizacyjnie europejskich wzorów i standardów.
Gratulujemy i cieszymy się wspólnie z Panią i pacjentami,
Prof. dr hab med Marian Zembala
kardiochirurg, transplantolog
Zabrze, 2016r.
Fot. Dzięki uprzejmości Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pozdrowienia dla Pani Uli ! 🙂
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Gratuluje !!!
Dziękuję ! 🙂