Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Przeszczep za granicą

Aneta Sieradzka26 maja 2022Komentarze (0)

Pogarszająca się z roku na rok sytuacja w dostępie do świadczeń zdrowotnych w Polsce w tym także do przeszczepów jako świadczeń wysokospecjalistycznych determinuje potrzeby pacjentów u których padło „diagnoza przeszczep” szukania także zagranicznych alternatyw. Przeszczepienie jak każdy zabieg medyczny za granicą jest bardzo drogi, za co pacjent musi zapłacić sam. Nie są to rozwiązania dla każdego. Niemniej w mojej praktyce spotkałam się z zamożnymi pacjentami, jak i takimi, którzy sprzedali mieszkanie aby móc się szybko przeszczepić poza krajem. Często pacjenci korzystają z publicznych zbiórek.  Podkreślę LEGALNIE. Mowa tu wyłącznie o legalnej turystyce transplantacyjnej, w zachodnich ośrodkach, w których można przeszczepić się komercyjnie.

Pacjent, który poszukuje wiedzy, które ośrodki i na jakich zasadach przeszczepiają poszczególne narządy, z pewnością znajdzie u mnie taką wiedzę o czym na blogu wielokrotnie już pisałam. Czy wystarczy mieć tylko pieniądze na przeszczep za granicą? 

Jak wygląda opieka po transplantacji w Polsce, jeśli pacjent przeszczepił się za granicą, o tym pisałam tutaj

Każdy pacjent w przypadku choroby ma prawo leczyć się w wybranym przez siebie miejscu. Z leczeniem jest jak z każdą usługą czy dobrem, które wybieramy jeśli mamy ku temu możliwości. Jeśli pacjent wybiera zagraniczne leczenie to nie jest to tożsame, z tym,  że nie ma zaufania do rodzimej medycyny co niekiedy nieopatrznie jest tak odbierane przez osoby postronne. To, że pacjent decyduje się na przeszczep za granicą determinuje szereg czynników.  Przeczep za granicą to prawo pacjenta.

Najważniejsze dla nas jest aby to w Polsce pacjenci mieli jak największy dostęp do przeszczepów, aby procedury kwalifikacji nie były rozproszone i nie trwały miesiącami czy latami, a pacjenci mieli pełną wiedzę i świadomość o zaletach przeszczepienia, ale i konsekwencjach. każda decyzja rodzi konsekwencje. Niemniej, jeśli ktoś z różnych względów potrzebuje lub po prostu chce leczyć się za granicą, może się także skorzystać z tej możliwości jak przeszczep za granicą.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: