Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak Wasze gospodarstwa domowe są już mocno zrobotyzowane? Jak wiele urządzeń i rozwiązań z których na co dzień korzystamy jest oparte na sztucznej inteligencji? W końcu, pacjenci beneficjenci nowych technologii doświadczają jej ogromnych możliwości, kiedy lekarze ratują im zdrowie i życie. Także wtedy kiedy pacjenci korzystają z dostępnych zdrowotnych aplikacji, które mają za zadanie ułatwiać nam nadzór i kontrolę nad zdrowiem.
Postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami jednych fascynuje, innych niepokoi, ale niezależnie od poglądów i wyobrażeń, nie uciekniemy od niego.
Roboty medyczne i sztuczna inteligencja czyli XXI Konferencja Robotyki Medycznej w Zabrzu
XXI Konferencja Robotyki Medycznej w Zabrzu przeszła już do historii, której organizatorem jest Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, a słowo wstępu wygłosił Prof. Jan Sarna.
Fascynujący wykład inauguracyjny wygłosił Prof. Jacek Moll, przenosząc uczestników wydarzenia do czasów narodzin kardiochirurgii i źródeł technologii.
Konferencja, dwujęzyczna (ang. i pl.) zgromadziła wielu ekspertów z Polski i zagranicy z zakresu medycyny, nauki, inżynierów, ludzi nauki oraz wynalazców i chłonnych wiedzy studentów medycyny.
Miałam niebywały zaszczyt wziąć udział w tym wydarzeniu i wygłosić wykład, Cyberprzestępczość w nowoczesnych technologiach medycznych.
Podczas drugiego dnia konferencji miała miejsce debata okrągłego stołu Forum Robotyki Medycznej z udziałem pionierów, Prof. Zbigniewa Nawrata , Prof. Jan Moll, Prof. Jacek Moll, Prof. Marek Zawadzki, Prof. Paweł Kostka, Dr Piotr Sauer, Dr Anita Pollak, Karolina Koprowska, w której także uczestniczyłam przedstawiając spojrzenie prawne na stojące przed nami wyzwania.
Jesteśmy zgodni, co mocno wybrzmiało podczas debaty.
Potrzebujemy rejestrów medycznych aby robić więcej zabiegów opartych na nowoczesnej medycynie.
Potrzebujemy robotyzować świadczenia zdrowotne.
Potrzebujemy też czuć się bezpiecznie w nowych technologiach. Lekarz, który ma poczucie bezpieczeństwa prawnego zawsze zrobi więcej dla pacjenta.
>>> Przeczytaj także: Roboty medyczne a bezpieczeństwo pacjenta i lekarza
Jako członkini międzynarodowego sztabu inwestorów, podczas wydarzenia miałam sposobność odnieść się do prezentowanych wynalazków, które ułatwiają leczenie, z perspektywy pacjenta, lekarza i innych uczestników udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Parzyłam na te projekty w z perspektywy szczególnie mi bliskiej, prywatności. Czy i jak te rozwiązania chronią dane medyczne.
Konferencję zakończyliśmy panelem Ligi Mistrzów, bardzo humanistyczna część konferencji, kiedy socjolog, psycholog i prawnik prezentują swoje spojrzenie na robotykę medyczną i towarzyszące jej uwarunkowania.
Czy robot ma prawo do prawa?
Temat mojego wykładu rozpoczęłam od Praw Asimova, o prawach robotyki napiszę tu kiedyś więcej.
Dwudniową naukowo-biznesową ucztę w Zabrzu zakończyła żywa dyskusja o tym gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.
O tym, że autonomiczne roboty to nie tylko nasza przyszłość, to już teraźniejszość.
Wydarzenie jak to zabrzańskie bardzo wartościowe, interdyscyplinarne, potrzebne i twórcze, abyśmy jako Europa nie byli tylko niedoinwestowaną dzielnicą Chin.
Dlatego warto rozmawiać i działać, wspólnie, z pożytkiem dla pacjentów.
————————
♦️Sieradzka&Partners https://anetasieradzka.pl
♦️LAWfully https://lawfully.pl
***
Jak zastrzec swój PESEL?
Wycieków danych dotyczących zdrowia tylko przybywa.
Placówki medyczne tracą dane pacjentów najczęściej na skutek ataków hakerskich.
Cyberprzestępczość postępuje a nowoczesne technologie są niestety też oparte na dużym ryzyku.
Niedostateczne zabezpieczenie, brak stosowania wdrożonych (lub niewdrożonych/nieaktualne) procedur ochrony danych, czy niska kultura świadomości ochrony danych medycznych [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }