Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Dlaczego prawnicy wspierają transplantacje?

Aneta Sieradzka05 września 2015Komentarze (0)

Powoli dzisiejszy dzień przechodzi do historii… dzień wolny od pracy – dla większości z nas.

Ale nie był to dzień pozbawiony aktywności.

W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się PZU Bieg Po Nowe Życie w którym udział wzięli artyści, sportowcy, lekarze, a przede wszystkim osoby po przeszczepach.

W tym licznym gronie osób wspierających rozwój transplantologii nie zabrakło także nas, prawników.

Dlaczego?

Bo, my jak większość z nas bywamy też pacjentami. Potencjalnymi dawcami narządów, którym idea dawstwa narządów jest bardzo bliska.

Ale przede wszystkim mamy misję, misję pomagania, podobnie jak lekarze. Z tą różnicą, że my korzystamy z narzędzi, jakimi są przepisy prawne.

Ciągły  rozwój medycyny, a zwłaszcza  transplantologii, która daje szansę na nowe życie wielu setkom tysięcy ludzi na całym świecie determinuje potrzebę aby prawo podążało w parze z medycyną, aby dotrzymywało jej kroku.

Dlaczego to jest  takie ważne?

Proces, jakim jest przeszczepienie narządu, jest bardzo skomplikowany i złożony. Wymaga zaangażowania bardzo wielu osób na poszczególnych etapach, nie tylko stricte medycznych, ale także organizacyjnych, proceduralnych.

Prawo w tym miejscu ma zapewniać bezpieczeństwo prawne,  lekarzom, pacjentom, szpitalowi – na których ciążą zarówno prawa i obowiązki. Aby je egzekwować konieczne jest istnienie przepisów prawnych. Jasnych i przejrzystych. I tutaj należy właśnie wskazać na obowiązującą ustawę transplantacyjną, która może i nie jest „idealna”, a z pełnym przekonaniem stwierdzam, że zapewnia bezpieczeństwo prawne uczestnikom procesu transplantacyjnego i w sposób jasny określa jak ten proces ma wyglądać.

Prawo medyczne oraz szeroko pojęte prawo ochrony zdrowia stanowi wiodącą specjalizację Kancelarii Prawnej Świeca&Wspólnicy, która na co dzień skutecznie i dobrze rozwiązuje problemy obecne w sektorze medycznym.  Dlatego też, z przyjemnością zamieniliśmy nasze codziennie garsonki  i krawaty na strój sportowy i w poczuciu misji udaliśmy się na to szlachetne wydarzenie, w którym udział wzięli: Mec. Jacek Świeca, Mec. Małgorzata Świeca, Mec. Paulina Kutrzebka, Mec. Daria Wierzbińska, Mec. Karolina Zalewska, inż. Łukasz Zbiciak i oczywiście, ja! 🙂

Lubimy realizować nasze poczucie misji na różnych płaszczyznach, a ta sportowa jest nam szczególnie bliska – lubimy po prostu wyzwania!

11949278_1102486049778803_5101034110828100035_n

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: