Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Jak otrzymać informację z Poltransplantu?

Aneta Sieradzka28 lipca 2019Komentarze (0)

Uzbierało mi się przez trwające wakacje wiadomości email, które przesyłacie na adres: kontakt@prawowtransplantacji.pl

Ostatnio kilkukrotnie pojawiało się pytanie w wiadomościach do mnie, jak  dowiedzieć się z Poltransplantu na którym miejscu na KLO oczekuję, ilu jest oczekujących na poszczególne narządy na KLO i wiele innych kwestii nie tylko statystycznych co również proceduralnych. Na wiadomości odpisuję, jednak zawsze odsyłam  do Poltransplantu aby każdy kto chce zasięgnął wiedzy również w instytucji odpowiedzialnej za organizację i koordynację przeszczepów w Polsce, jak również wszelkie nieprawidłowości czy wątpliwości  należy zgłaszać do Poltransplantu.

Jakiś czas temu jedna z dziennikarek napisała w materiałach prasowych, że ode mnie dowiedziała się ile dzieci oczekuje na KLO. Pytanie skąd ja dysponuje taką wiedzą?

Otóż wyjaśniam. Poltransplant jest związany ustawą o dostępie do informacji publicznej a to oznacza, że ma obowiązek w ciągu 14 dni udzielić odpowiedzi na email, list, etc- w sprawach zawiłych ma 30 dni.

Informacją publiczną są np.  dane statystyczne pochodzące z poszczególnych rejestrów jakie prowadzi Poltransplant. Oznacza, to, ze Poltransplant nie może odsyłać do wydawanego przez siebie biuletynu bo biuletyn ten nie jest dziennikiem urzędowym! Poltransplant ma obowiązek udzielać aktualnych informacji, a nie tylko historycznych.

Oznacza to, że każdy w każdym czasie może takie pytanie wystosować do Poltransplantu (tel/email/list), ja to zrobiłam wysyłając email z pytaniem: ile małoletnich oczekuje na KLO- odpowiedź otrzymałam.

Tutaj zostawiam link do kontaktu z Poltransplantem: KLIKNIJ   

Pozdrawiam Poltransplant!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: