Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Krajowa Rada Transplantacyjna

Aneta Sieradzka18 października 2015Komentarze (0)

Kilka dni temu miało miejsce posiedzenie Krajowej Rady Transplantacyjnej w Ministerstwie Zdrowia. KRT obraduje na posiedzeniach co najmniej 4 razy do roku. Dlatego też chciałabym przybliżyć  to  czym zajmuje się Rada, jakie są jej kompetencje i zadania oraz kto wchodzi  w jej skład.

Krajowa Rada Transplantacyjna jest organem doradczym i opiniodawczym Ministerstwa Zdrowia została utworzona w 1995r. Opiniuje programy w zakresie organizacji  i funkcjonowania jednostek pobierających, przechowujących  i przeszczepiających komórki, tkanki i narządy, tworzy krajowe listy biorców oczekujących na przeszczepy.

W skład Krajowej Rady Transplantacyjnej wchodzi nie więcej niż 31 członków, powoływanych na 4-letnią kadencję przez Ministra Zdrowia, spośród specjalistów z różnych dziedzin nauki oraz przedstawiciel Naczelnej Izby Lekarskiej.

W skład Rady wchodzą w szczególności konsultanci krajowi z określonych dziedzin medycyny (transplantologii klinicznej, hematologii, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologii, ortopedii i traumatologii, chirurgii ogólnej i okulistyki), eksperci w dziedzinach etyki, socjologii, filozofii i prawa, ponadto eksperci z zakresu bankowania tkanek i komórek i transplantologii klinicznej, w tym reprezentujący transplantologię kliniczną u dzieci w zakresie chorób: nerek, serca, wątroby, trzustki, płuc, układu krwiotwórczego    i nowotworowych.

Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2006 r. Krajowej Radzie Transplantacyjnej nadano statut, który określa kwestie organizacyjne działania rady, w tym sposób głosowania, podejmowania uchwał, wyboru zastępcy przewodniczącego Rady.

images

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: