Kilka dni temu miało miejsce posiedzenie Krajowej Rady Transplantacyjnej w Ministerstwie Zdrowia. KRT obraduje na posiedzeniach co najmniej 4 razy do roku. Dlatego też chciałabym przybliżyć to czym zajmuje się Rada, jakie są jej kompetencje i zadania oraz kto wchodzi w jej skład.
Krajowa Rada Transplantacyjna jest organem doradczym i opiniodawczym Ministerstwa Zdrowia została utworzona w 1995r. Opiniuje programy w zakresie organizacji i funkcjonowania jednostek pobierających, przechowujących i przeszczepiających komórki, tkanki i narządy, tworzy krajowe listy biorców oczekujących na przeszczepy.
W skład Krajowej Rady Transplantacyjnej wchodzi nie więcej niż 31 członków, powoływanych na 4-letnią kadencję przez Ministra Zdrowia, spośród specjalistów z różnych dziedzin nauki oraz przedstawiciel Naczelnej Izby Lekarskiej.
W skład Rady wchodzą w szczególności konsultanci krajowi z określonych dziedzin medycyny (transplantologii klinicznej, hematologii, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologii, ortopedii i traumatologii, chirurgii ogólnej i okulistyki), eksperci w dziedzinach etyki, socjologii, filozofii i prawa, ponadto eksperci z zakresu bankowania tkanek i komórek i transplantologii klinicznej, w tym reprezentujący transplantologię kliniczną u dzieci w zakresie chorób: nerek, serca, wątroby, trzustki, płuc, układu krwiotwórczego i nowotworowych.
Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2006 r. Krajowej Radzie Transplantacyjnej nadano statut, który określa kwestie organizacyjne działania rady, w tym sposób głosowania, podejmowania uchwał, wyboru zastępcy przewodniczącego Rady.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }