Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Liczba wykonywanych przeszczepów przez szpital to informacja publiczna

Aneta Sieradzka08 marca 2018Komentarze (0)

Nieznajomość prawa szkodzi, to paremia nie tylko znana prawnikom, ale także tym, którzy na własnej skórze doświadczyli nieznajomości prawa, ponosząc różnorakie (zwykle dotkliwe) konsekwencje. Stąd dzisiejszy wpis na blogu, w którym wyjaśniam, że liczba przeszczepów jaką wykonuje dany szpital nie jest tajemnicą, a ogólnodostępną informacją.

Zajrzyjmy do Konstytucji- prawo do informacji publicznej
Art. 61 Konstytucji stanowi, że „Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa”.

Konstytucyjnie zagwarantowana zasada jawności to prawo obywatelskie, którego zasady i tryb zostały szczegółowo uregulowane w przepisach ustawy z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej. Szpital realizuje zadania publiczne związane z ochroną zdrowia (art. 15 ustawy o działalności leczniczej) i dostęp do informacji ile przeszczepów wykonał w ostatnim miesiącu czy roku nie jest informacją tajną, a informacją do której dostęp ma każdy obywatel. I tu trzeba podkreślić, że Poltransplant, nie jest jedyną jednostką publiczną, która publikuje statystyki dotyczące przeszczepów. Dobry przykład, z ostatnich dni, gdzie Gdański Uniwersytet Medyczny zamieścił na swojej stronie internetowej informację, że w 2017 r. w Gdańsku przeszczepiono największą ilość nerek.
Liczba narządów przeszczepianych w danym szpitalu również nie jest objęte tajemnicą zawodową, którą związany jest lekarz. O zakresie tajemnicy pisałam tutaj>

Skoro podmiot leczniczy realizuje zadania publiczne, związane z ochroną zdrowia to należy do podmiotów obowiązanych do udostępnienia informacji publicznej co podkreśla wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 13 września 2017 roku, II SAB/Gd 57/17.
Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku podmiotów leczniczych (szpitali) każda informacja dotycząca zasad funkcjonowania podmiotu jest informacją publiczną – dotyczy to statystyk medycznych, danych personalnych, świadczonych usług medycznych . W praktyce sądy wielokrotnie nakazywały szpitalom udostępnienie informacji o liczbie wykonanych świadczeń.
Lekarze mogą udostępniać informacje dotyczące liczby wykonanych przeszczepów bo ta informacja ma charakter publiczny i nie stanowi naruszenia przepisów w zakresie tajemnicy zawodowej.

Czy lekarz, który powie, że dzisiaj przyjął w gabinecie 30 pacjentów, naruszy tajemnicę zawodową? NIE. Tak samo nie stanowi naruszenia tajemnicy zawodowej, kiedy lekarz powie, że w ostatnim miesiącu przeszczepiliśmy dwie nerki.

Reasumując, nie musimy czekać na biuletyn Poltransplantu aby posiadać wiedzę, ile przeszczepów wykonuje dany ośrodek transplantacyjny.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: