Kiedy kilka dni temu dyskutowaliśmy podczas Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w nowych technologiach jako impulsie do rozwoju badań klinicznych w Polsce to odwoływaliśmy się do także do światowych trendów, debatując też o codziennych problemach z jakimi zmagają się uczestnicy badań klinicznych na każdym poziomie.
Digitalizacja badań klinicznych
W Polsce badania kliniczne ukierunkowane są na digitalizację, pracę na danych, gdzie dziś z pacjentem możemy komunikować się swobodnie zdalnie – nie z każdym bo trzeba też szukać narzędzi i rozwiązań aby nowe technologie nie wykluczały potencjału pacjentów, którzy nie są dostatecznie ucyfrowieni.
Kiedy w 1959 roku Richard Feynman wygłosił wykład pt. ” There’s Plenty Room at the Bottom” to wtedy brzmiało to wszystko jak scienice fiction.
Kiedy doradzałam w 2020 r. ABAStroke przy aplikacji opartej o niemiecką DVG wiedzieliśmy, już wtedy, że cyfrowa przyszłość medycyny dzieje się tu i teraz, a nowe technologie to nasza rzeczywistość.
Nanotechnologia w USA
Nanotechnologia przybrała realny kształt, FDA wydała w ostatnich dniach pozwolenie firmie Neuralink Elona Muska na przeprowadzenie badań klinicznych (wcześniej badania były prowadzone na zwierzętach).
Celem projektu jest stworzenie implantów mózgowych, które będą umożliwiać ludziom bezpośrednie połączenie mózgu z maszynami Brain-Machine-Interface. Za pomocą implantu, człowiek ma mieć możliwość sterowania za pomocą myśli komputerem czy robotem co może mieć niebagatelne znaczenie dla pacjentów sparaliżowanych w komunikacji z otoczeniem.
Rozwój tej metody to dopiero początek patrząc jak szerokie może mieć zastosowanie w wielu innych obszarach medycyny i chorób z jakimi zmagają się pacjenci.
Szczegółów dotyczących tego jak będą przebiegały te badania kliniczne jeszcze nie znamy, chociażby wymogów kwalifikacji ludzi do badań, natomiast z perspektywy prawnika, który robi w nowych technologiach, są to fascynujące wyzwania.
Tą fascynacją jest nie tylko świadomość, że dokłada się cegiełki do uskuteczniania celów Klientów, ale też komfort, że z dowolnego miejsca na ziemi, można doradzać każdemu – każdemu z kim łączą nas wspólne wartości.
Aneta Sieradzka
Kancelaria Sieradzka&Partners
***
Międzynarodowy dzień badań klinicznych
Dziś 20 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Data 20 maja nie jest przypadkowa bo ma swoje historyczne uzasadnienie, bowiem 20 maja 1747 roku, James Lind rozpoczął swoje pierwsze badanie kliniczne [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }