Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Nanotechnologia a badania kliniczne

Aneta Sieradzka28 maja 2023Komentarze (0)

Kiedy kilka dni temu dyskutowaliśmy podczas Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w nowych technologiach jako impulsie do rozwoju badań klinicznych w Polsce to odwoływaliśmy się do także do światowych trendów, debatując też o codziennych problemach z jakimi zmagają się uczestnicy badań klinicznych na każdym poziomie.

Nanotechnologia

Digitalizacja badań klinicznych

W Polsce  badania kliniczne ukierunkowane są na digitalizację, pracę na danych, gdzie dziś z pacjentem możemy komunikować się swobodnie zdalnie – nie z każdym bo trzeba też szukać narzędzi i rozwiązań aby nowe technologie nie wykluczały potencjału pacjentów, którzy nie są dostatecznie ucyfrowieni.

Kiedy w 1959 roku Richard Feynman wygłosił wykład pt. ” There’s Plenty Room at the Bottom” to wtedy brzmiało to wszystko jak scienice fiction.

Kiedy doradzałam w 2020 r. ABAStroke przy aplikacji opartej o niemiecką DVG wiedzieliśmy, już wtedy, że cyfrowa przyszłość medycyny dzieje się tu i teraz, a nowe technologie to nasza rzeczywistość.

Nanotechnologia w USA

Nanotechnologia przybrała realny kształt, FDA wydała w ostatnich dniach pozwolenie firmie Neuralink Elona Muska na przeprowadzenie badań klinicznych (wcześniej badania były prowadzone na zwierzętach).

Celem projektu jest stworzenie implantów mózgowych, które będą umożliwiać ludziom bezpośrednie połączenie mózgu z maszynami Brain-Machine-Interface. Za pomocą implantu, człowiek ma mieć możliwość sterowania za pomocą myśli komputerem czy robotem co może mieć niebagatelne znaczenie dla pacjentów sparaliżowanych w komunikacji z otoczeniem.

Rozwój tej metody to dopiero początek patrząc jak szerokie może mieć zastosowanie w wielu innych obszarach medycyny i chorób z jakimi zmagają się pacjenci.

Szczegółów dotyczących tego jak będą przebiegały te badania kliniczne jeszcze nie znamy, chociażby wymogów kwalifikacji ludzi do badań, natomiast z perspektywy prawnika, który robi w nowych technologiach, są to fascynujące wyzwania.

Tą fascynacją jest nie tylko świadomość, że dokłada się cegiełki do uskuteczniania celów Klientów, ale też komfort, że z dowolnego miejsca na ziemi, można doradzać każdemu – każdemu z kim łączą nas wspólne wartości.

Aneta Sieradzka
Kancelaria Sieradzka&Partners

Photo by L N on Unsplash

***

Międzynarodowy dzień badań klinicznych

Dziś 20 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Data 20 maja nie jest przypadkowa bo ma swoje historyczne uzasadnienie, bowiem 20 maja 1747 roku, James Lind rozpoczął swoje pierwsze badanie kliniczne [Czytaj dalej…]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: