Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Nowotwory krwi i idea dawstwa szpiku oczami Polaków

Aneta Sieradzka21 maja 2016Komentarze (0)

20 maja w Pałacu Staszica Polskiej Akademii Nauk odbyła się konferencja prasowa dedykowana obchodom Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi. Na zaproszenie Fundacji DKMS miałam przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, w którym udział także wzięli: Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak ( kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM oraz członek Komitetu Bioetyki PAN) , Prof. dr hab. n.med. Roman Danielewicz ( dyrektor Poltransplantu), Prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki(kierownik Katedry i Kliniki Hemtologii CM Uniwersytetu Jagielońskiego), dr Ewa Danielewska (Poltransplant),Urszula Krassowska (szefowa Zespołu Badań Społecznych TNS Polska, dr Tigran Torosian ( DKMS), Urszula Jaworska, Teresa Lipowska (aktorka z M jak Miłość), Mikołaj Rezonerski (aktor z M jak Miłość)a także zaproszeni dawcy i biorcy komórek macierzystych z bliskimi.

Podczas wydarzenia po raz pierwszy przedstawiono wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji DKMS Polska przez TNS Polska pt. „Nowotwory krwi, idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych oczami Polaków”. Raport z badani ujawnia postawy Polaków wobec chorób nowotworowych oraz stan ich wiedzy na temat nowotworów krwi, idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

Nie zabrakło również wątku prawnego bo zarówno w Europie jak i na świecie obecne są różnorodne rozwiązania dotyczące poznawania się dawcy i biorcy w przypadku komórek macierzystych, od tych liberalnych po bardziej rygorystyczne rozwiązania prawne w tej materii.

Dzięki dużej akceptacji społecznej idei dawstwa szpiku Poltransplant, prowadzący polski krajowy rejestr niespokrewnionych dawców komórek macierzystych (krwi lub szpiku) zanotował rejestrację milionowego dawcy, tym samym stając się 6 na świecie i 3 w Europie rejestrem.

W ramach obchodów World Blood Cancer Day warto włączyć się do akcji Fundacji DMKS Polska.

reka

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: