Dzisiaj na blogu poruszam problem, o którym piszą mi pacjenci albo ich bliscy. Co jakiś czas otrzymuję wiadomości „nie wiemy co robić”, „nie jesteśmy kwalifikowani do przeszczepu,” „lekarz prowadzący nie rekomenduje przeszczepienia.” Sytuacje takie zdarzają się w stacjach dializ, ale też w ośrodkach transplantacyjnych- nie ma reguły. Nawet jeśli są sporadyczne, to mają miejsce. Pacjent ma prawo wiedzieć co w takiej sytuacji robić.
Odmowa transplantacji
O kwalifikacji do przeszczepu decydują przesłanki medyczne, ale i prawne. Dziś odniosę się do tych medycznych z perspektywy praw pacjenta.
Nie zawsze każdy pacjent „nadaje się” do przeszczepienia narządu. Tak jak nie każdy z nas nadaje się na dawcę, tak nie każdy zawsze może być biorcą. Spójrzmy z perspektywy przepisów praw pacjenta na odmowę transplantacji. Bo przepisy o zawodzie lekarza też określają kiedy lekarz może odmówić leczenia, ale dziś nie o tym.
W świetle art.6 ust. 3 pkt.1 ustawy o prawach pacjenta i RPP „pacjent ma prawo żądać aby udzielający mu świadczeń zdrowotnych:
– lekarz zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie
Lekarz może odmówić zwołania konsylium lekarskiego lub zasięgnięcia opinii innego lekarza, jeżeli uzna, że żądanie jest bezzasadne. Żądanie pacjenta oraz odmowę lekarza należy odnotować w dokumentacji medycznej.
Biorcy Życia
W serwisie Biorcy Życia pacjenci przygotowujący się do przeszczepienia, jak ci po, a także bliscy pacjentów znajdą sporo pomocnych treści autorstwa lekarzy z różnych ośrodków transplantacyjnych, które mają niebagatelną wartość edukacyjną. Biorcy Życia zawierają też zakładkę Twój Prawnik w której można także znaleźć sporo pomocnych treści na drodze do przeszczepienia lub po przeszczepieniu.
Dokumentacja medyczna
O czym najczęściej pacjenci zapominają? O tym aby na bieżąco sprawdzać co jest zapisywane w dokumentacji medycznej. Wszelkie zalecenia i odmowy lekarza powinny być odnotowane w dokumentacji medycznej. Dokumentacja medyczna ma fundamentalną wartość zarówno dla pacjenta jak i samego lekarza – obu stronom procesu leczniczego zapewnia bezpieczeństwo. Wartość dowodowa dokumentacji medycznej ma wręcz wartość bezcenną.
Konsultacja lekarska „na własną rękę”
Pacjent w przypadku odmowy transplantacji może skorzystać z odrębnej konsultacji lekarskiej poza miejscem leczenia. W Polsce nie ma rejonizacji, co oznacza, że jeśli pacjent leczy się w Katowicach, może sam w każdym czasie zmienić dotychczasowy szpital na ośrodek w innym mieście, np. w Warszawie. I odwrotnie.
Konsultacje zagraniczne, prywatne i na NFZ
Pacjenci jakich spotykam konsultują się zarówno w Polsce jak i za granicą bo mają po prostu do tego prawo. Zdarzają się sytuacje, że dany ośrodek nie widzi możliwości przeszczepienia, a inny już tak.
Nie traktowałabym pierwszej diagnozy jak wyroku – od wyroków też przysługują odwołania. Konsultacja lekarska w prywatnym ośrodku ma taką samą wartość jak ta w ramach NFZ. Różni ją tylko czas otrzymania.
Daj sobie szansę SAM – determinacja
Warto skorzystać z konsultacji z nefrologiem lub transplantologiem w innym mieście bo zawsze są dwie możliwości: potwierdzi diagnozę albo pojawi się nowa lepsza perspektywa na leczenie…lepsze zdrowie i życie.
W mojej książce Tajemnice transplantacji, jeden z profesorów powiedział, że pacjent musi mieć dziś szczęście. Z kolei ja dodam, że zamiast tylko czekać, to warto brać sprawy w swoje ręce i działać. Jednym z kluczowych czynników pacjenta i jego otoczenia, bliskich czy leczących go medyków w procesie przeszczepienia jest determinacja. Z pewnością warto o nią zadbać.
Aneta Sieradzka
Kancelaria Sieradzka&Partners
***
Aneta Sieradzka szkolenia
Sprawdzaliście kiedyś czego ludzie o was szukają… w googlach?
Warto zerknąć, bo może się okazać jak w moim przypadku, że przedmiotem poszukiwań są informacje dotyczące życia zawodowego co mnie bardzo cieszy!
Wszak newsów dotyczących życia prywatnego nie było w sieci i nie zapowiada się abym miała to zmienić [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }