Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Optymistka trafi do 40 szpitali

Aneta Sieradzka29 września 2019Komentarze (0)

Optymistka trafi na oddziały kardiologiczne do 40 szpitali w Polsce (40 najlepszych szpitali według rankingu tygodnika wprost).

Optymistka to projekt pro bono, który powstał dzięki inicjatywie Adrianny Szklarz oraz nas współautorek, a także wsparcia instytucji i partnerów.

Do projektu Adriana Szklarz  zaprosiła cztery kobiety:  kardiolożka – Magdalena Wawrzyńską, psychoterapeutka – Alicja Grzesiak, dietetyczka – Bożena Kropka oraz prawniczka Aneta Sieradzka, które  napisały poradnik OPTYMISTKA.

– W Polsce wiele mówi się na temat chorób nowotworowych kobiet. Powstaje mnóstwo programów pomocowych i profilaktycznych. Niestety niewiele dzieje się w zakresie profilaktyki chorób serca i układu krążenia kobiet, a choroby te są jednym z głównych „zabójców” kobiet. Wyniki raportów i dane GUS z ostatnich lat pokazują, że ponad 50 proc. wszystkich zgonów kobiet, to zgony z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego – mówi Adriana Szklarz.

W książce dla pacjentów omówiłam prawa pacjenta, ochronę danych osobowych, a przede wszystkim przygotowałam gotowe wzory pism, m.in. wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej, upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej, upoważnienie do informowania o stanie zdrowia, wzór skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, wzór skargi do Rzecznika Praw Pacjenta, ponadto wskazałam kiedy można kontaktować się Inspektorem Ochrony Danych, który powinien być powołany w każdym szpitalu. Nie zabrakło elementów dedykowanych donacji i przeszczepom, gdzie umówiłam prawo do donacji z perspektywy przepisów, czyli jak zostać dawcą.

 

Recenzję do książki napisała prof. UJ dr hab. med. Magdalena Kostkiewicz, Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Fragment recenzji:
„…Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca jest ważny nie tylko dla kobiet dotkniętych chorobą, ale również, a może przede wszystkim, dla studentów medycyny i lekarzy. Musimy zdać sobie sprawę, jak mało my, lekarze, rozumiemy, co dzieje się z chorą, gdy informujemy ją o ciężkim schorzeniu, jak mało wiemy o możliwości pomocy w trudnych chwilach, przedstawiając suche fakty czy aplikując leczenie. Szczególnie obecnie, w dobie ogromnego rozwoju wiedzy z zakresu transplantologii, kardiologii i całej medycyny, gdy często zapominamy o uczuciach chorych, gdy słowo „człowiek” jest nierzadko zastępowane słowem „przypadek”. Poradnik kobiety, która dzieląc się własnym doświadczeniem, pokazuje i doradza, w jaki sposób można przebyć trudną drogę w chorobie, jest niezwykle cenny i potrzebny…”
Więcej informacji o książce i darmowy ebook do pobrania znajduje znajduje się na stronie: www.adrianaszklarz.pl/serceoptymistki oraz pod #serceoptymistki

Książka nie trafi do sprzedaży, można ją otrzymać lub pobrać ze strony. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, w którym odbyło się spotkanie promujące książkę z udziałem autorek, dyrekcji, przedstawicieli urzędu miasta i innych instytucji, a także pacjentów, już otrzymał 200 egzemplarzy Optymistki.

Jesteśmy przekonane, że OPTYMISTKA może być ważnym elementem w powrocie do zdrowia!

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: