Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

RODO chroni lekarza

Aneta Sieradzka10 kwietnia 2022Komentarze (0)

RODO stosujemy w Polsce już blisko cztery lata, a placówki medyczne wciąż o rozbieżnych standardach chronią dane osobowe. Niestety, jest wciąż wiele do zrobienia. Chronią tylko pacjentów? Otóż nie tylko pacjentów, choć jakoś tak się przyjęło, że jak słyszymy dane medyczne to od razu kojarzą się z pacjentem. Placówki medyczne przetwarzają szereg kategorii danych osobowych.

Nie możemy zapominać o tym, że każda placówka medyczna ma obowiązek chronić także dane osobowe swoich pracowników i współpracowników. O czym zapominać absolutnie nie może! Na prawnicze biurka trafiają różne sprawy z zakresu naruszeń RODO, z każdym rokiem jest ich coraz więcej bo wzrasta świadomość.

Jesteś pacjentem. Dzwonisz do przychodni umówić się na wizytę lekarską. W słuchawce słyszysz, że lekarz z którym chcesz się umówić „przebywa na L4 od tygodnia i nie wiadomo kiedy wróci do pracy bo przeszedł lekki zawał” – to nie przykład ze scenariusza serialu, a z życia wzięty.

Placówka medyczna nie może udzielać informacji o przyczynie nieobecności lekarza, pacjentowi. Nie może udzielać żadnych informacji dotyczących przyczyny nieobecności i nie ma znaczenie czy lekarz w danym momencie sam jest pacjentem i jest hospitalizowany czy nurkuje pośród pięknych raf koralowych. Ochrona o której napisałam dotyczy wszystkich pracowników placówki medycznej, nie ma znaczenia czy wypisujesz recepty czy dbasz o trawnik w placówce medycznej albo obsługujesz sekretariat – ochroną są objęci wszyscy medycy, personel administracyjny czy techniczny.

W kolejnym wpisie zabiorę Was do najczęstszych naruszeń i podzielę się tym, dlaczego warto zawierać ugody w przypadku naruszeń RODO. Niezależnie czy jesteś lekarzem czy pacjentem.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: