Na zaproszenie mec. Radosława Tymińskiego oraz Koła Naukowego Prawa Medycznego i Farmaceutycznego LexMedica działającego w Akademii Leona Koźmińskiego wezmę udział w ciekawym, naukowym spotkaniu z udziałem cenionych lekarzy oraz prawników, a wśród nich Prof. Artur Kwiatkowski (chirurg, transplantolog) dyrektor Instytutu Transplantologii WUM, dr n. med. Urszula Zielińska- Borkowska (anestezjolog), dr Mateusz Woiński (prawnik), dr Radosław Tymiński (prawnik).
Śniadanie podzielono na trzy bloki:
I blok: Kiedy pacjent umarł?/Woiński, Zielińska-Borkowska
II blok: Postawy wobec transplantacji? /Kwiatkowski, Tymiński, Serocka
III blok: Transplantacja w Polsce i na świecie– prawo a praktyka/ Sieradzka
Ostatnio, kolega prawnik zapytał mnie czy jest potrzeba organizowania wydarzeń dedykowanych powyżej tematyce bo przecież to wszystko jest takie oczywiste. Niestety, nie dla każdego. I stąd potrzeba współpracy środowisk prawniczych i lekarskiego aby zwiększać standardy i bezpieczeństwo pacjentów. Ujęcie holistyczne, jest niezwykle pożądane.
Dyskusje, wymiana doświadczeń i zwiększanie świadomości jest konieczne, którą to potrzebę dostrzegają nie tylko prawnicy działający na rzecz środowiska lekarskiego, jak również sami lekarze a także pacjenci. Opinię publiczną zalewają nieprawdziwe informacje chociażby w zakresie śmierci mózgu czy konstrukcji zgody na pobranie. Tych problemów jest więcej, to również kwestia szeregu problemów z którymi na co dzień spotykają się lekarze. Zakres tajemnicy zawodowej lekarza czy zasada anonimowości w transplantologii. Szerzej na ten temat napiszę po spotkaniu, chętnie podzielę się wypracowanymi przez ekspertów konkluzjami.
„Ochrona danych osobowych w pracy koordynatora transplantacyjnego” to tytuł nie tylko mojej nowej publikacji, która się wkrótce ukaże, ale również temat szkolenia, które zostanie przygotowane dla jednego z ośrodków transplantacyjnych. Publikacja będzie dostępna niebawem dla wszystkich.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }