Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Pomoc dla Ukrainy

Szukanie nerki na Facebooku. Dozwolone czy zabronione?

Aneta Sieradzka28 grudnia 2019Komentarze (0)

Jakiś czas temu, jeden z lekarzy zadał mi interesujące pytanie. Nie jest on użytkownikiem mediów społecznościowych, jak większość z nas więc jak sam przyznał, nie jest zorientowany do końca jak to jest. Czy w Polsce można na Facebooku szukać dawcy narządu?

Na różnych profilach, w grupach zwłaszcza na Facebooku można znaleźć funpage, zamknięte grupy w których ktoś szuka narządu, dla bliskiej osoby, dla przyjaciela. Najczęściej szuka się nerek. Gdyby wczytać się w te ogłoszenia to najczęściej zamieszczają je Amerykanie, Anglicy, Holendrzy, co jest konsekwencją bardziej liberalnych przepisów niż te u nas.

Polskie prawo mówi: NIE

Polskie ustawodawstwo transplantacyjne jest restrykcyjne, także w części karnej dotyczącej ponoszonej odpowiedzialności. I tak należy sięgnąć do przepisów ustawy, wedle której:

  • Art. 43.Kto rozpowszechnia ogłoszenie o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • Art. 44. Kto, w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej, nabywa, zbywa, pośredniczy w nabyciu lub zbyciu komórki, tkanki lub narządu bądź bierze udział w pobieraniu, przeszczepianiu komórek, tkanek lub narządów, zastosowaniu u ludzi komórek lub tkanek lub udostępnianiu pobranych wbrew przepisom niniejszej ustawy komórek, tkanek lub narządów pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

Odpowiedzialność karna za rozpowszechnianie ogłoszeń jest restrykcyjna bo zagrożona nawet pozbawieniem wolności. Co istotne, to zamieszczenie ogłoszenia w celu znalezienie dawcy nawet jeśli nie będzie związane z korzyściami majątkowymi to czerpanie korzyści osobistych z pośredniczenia w celu znalezienia dawcy również związane jest z ponoszeniem odpowiedzialności karnej w Polsce. Miejsce publikacji nie ma tu  znaczenia czy będzie to słup ogłoszeniowy czy social media. Ponadto, udostępnianie czyichś postów dotyczących szukania dawcy czy  komentowanie może zostać zakwalifikowane jako pośredniczenie. Sam fakt zamieszczenia ogłoszenia związany jest z ponoszeniem odpowiedzialności karnej. Idąc dalej, też odpowiedzialności cywilnej o ile np. potencjalny biorca wykaże, że o danych praktykach nie ma wiedzy co może naruszać jego dobra osobiste w tym prawo do ochrony  informacji wrażliwych jego dotyczących, a taką informacją jest fakt, że dana osoba potrzebuje przeszczepu.

Zamieszanie ogłoszeń dotyczących poszukiwania narządu, tkanek lub komórek jest w Polsce ZABRONIONE.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: