Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Pomoc dla Ukrainy

Za nami I Kongres Pacjentów Kardiologicznych. Pacjent Senior!

Aneta Sieradzka16 grudnia 2018Komentarze (0)

Na zaproszenie organizatorów, miałam zaszczyt i przyjemność być jednym z prelegentów podczas Kongresu. Nie od dziś wiadomo, że prawo powinno podążać w parze z medycyną! Nie są to związki łatwe, niemniej potrzebne, a współpraca przynosi wymierne korzyści – lepsze prawo, które stwarza bezpieczne możliwości dla rozwoju medycyny, a wszystko w trosce o pacjenta. O tym czy i jak pacjenci w Polsce mogą wpływać na zmiany prawne, mówiłam podczas Kongresu, o czym napiszę w kolejnym poście na blogu.

A teraz warto odnieść się do kwestii organizacyjnych, bo swoim standardem niczym nie odbiegały od tych światowych. To nowa formuła i jakość w edukowaniu pacjentów w Polsce.

Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ponad 1400 pacjentów kardiologicznych i seniorów wzięło udział w największym polskim wydarzeniu przeznaczonym dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. I Kongres Pacjentów Kardiologicznych (KPK) wraz z Dniem Zdrowia Seniora, który odbył się 7 września w Krakowie, przeszedł już do historii, otwierając nowy rozdział w systemie ochrony zdrowia. To również największe wydarzenie dla pacjentów kardiologicznych w Europie.

W miniony piątek niemal półtora tysiąca uczestników odwiedziło Centrum Kongresowe ICE Kraków, aby wziąć udział w pierwszej edycji wydarzenia przygotowanego przez pacjentów kardiologicznych dla pacjentów. Program podzielono na wzajemnie uzupełniające się części: systemową, edukacyjną i lifestylową. Wszystko po to, aby udział w I Kongresie Pacjentów Kardiologicznych i Dniu Zdrowia Seniora oznaczał rozwój i wzrost świadomości w wielu kierunkach – w zakresie chorób sercowo-naczyniowych, budowy systemu ochrony zdrowia, ale także stylu czy filozofii i radości życia.

Jednym z najważniejszych punktów pierwszej edycji wydarzenia była debata na temat wymiaru i kształtu współpracy na linii pacjent-lekarz-decydent. W debacie pt.: Jak organizacje społeczne mogą wesprzeć system opieki zdrowotnej i edukację pacjentów udział wzięli: Lidia Ułanowska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent-elekt Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych i członek Rady Ekspertów KPK, prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, również członek Rady Ekspertów KPK, Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce” oraz Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko. Debatę poprowadziła Ewelina Zych-Myłek, ekspert komunikacji w ochronie zdrowia i członkini Komitetu Organizacyjnego KPK.
Podejście polityków powinno się zmienić. Powinniśmy mówić o nakładach na zdrowie jako o inwestycji w społeczeństwo i jego produktywność. Nie bójmy się starzejącego społeczeństwa, bo to jest szansa dla naszego kraju – pod warunkiem, że zapewnimy życie nie tylko długie, ale także w zdrowiu – komentuje prof. Buszman.

W 2030 roku w naszym kraju będzie ⅓ osób starszych. To powinno nas zainspirować do myślenia, że jako seniorzy jesteśmy ⅓ społeczeństwa, w związku z czym nie budujemy niczego „dla nich”, tylko dla siebie – dodaje dyr. Ułanowska.

Nie ulega wątpliwości, że starzejące się społeczeństwo to więcej pacjentów kardiologicznych, więcej nakładów na kardiologię i rozwój tych ścieżek medycyny, które mogą sprostać wyzwaniom idącym za demografią. Ich temat podjął prof. Dariusz Dudek, koordynator kampanii społecznej „Stawka to życie. Zastawka to życie”, edukującej w zakresie małoinwazyjnych zabiegów medycznych.

Jest bardzo duża gama zabiegów – bardzo obciążających i ryzykownych, które przedłużają życie, ale też mniej inwazyjnych, a bardziej wpływających na jakość życia. Są różne sytuacje – czasem pacjenci wolą rozległy zabieg, a czasem mniejszy – powinni być świadomi następstw, konsekwencji swoich wyborów i możliwości medycyny. To są bardzo trudne dyskusje, w których pacjenci muszą uczestniczyć. Lekarze powinni więc lepiej komunikować, jakie metody są dostępne i z czym się one wiążą, a pacjenci oceniać, które są dla nich dobre. Pacjent powinien być świadomym partnerem w leczeniu dla lekarza – tłumaczy prof. Dudek.

Podczas I Kongresu Pacjentów Kardiologicznych odbyły się także specjalne warsztaty przeznaczone dla organizacji pacjenckich pt. Rola i wpływ organizacji społecznych na kształtowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce, podczas których przedstawiono zgromadzonym praktyczne możliwości kształtowania systemu przez zrzeszonych w w/w podmiotach. Edukację organizatorzy przeplatali rozrywką – motywacyjnymi i inspirującymi wykładami, muzyką, pokazem mody czy loterią z atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy wykonali także kompleksowe bezpłatne badania na stoiskach medycznych. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych nie zaistnieje bez aktywności fizycznej, dlatego też wydarzeniem satelitarnym KPK był Marsz po Zdrowie – niespełna dwukilometrowy marszobieg nordic walking, który zgromadził ponad 150 osób.

I Kongres Pacjentów Kardiologicznych to inicjatywa, której przewodniczył Komitet Organizacyjny w składzie: Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Organizacji Unii Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”, Ewelina Zych-Myłek, ekspert ds. komunikacji w ochronie zdrowia i CEO firmy IQ, oraz Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko. Radę Ekspertów wydarzenia stanowili: prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent-elekt EAPCI ESC, prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, ekspert Polsko-Amerykańskich Klinik Serca oraz Jerzy Bochyński, prezes zarządu Forum Ekonomicznego.

Nic o nas bez nas – tylko dzięki współpracy z pacjentami i aktywnemu uczestnictwu dwóch stron w relacji pacjenta z lekarzem, chory może być rzeczywiście w centrum uwagi systemu ochrony zdrowia – puentuje Ewelina Zych-Myłek.

Wydarzenie odbyło się pod auspicjami m.in. Marszałka Senatu, Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny czy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i jego sekcji.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: