Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Zapowiedź: Monitoring w placówkach medycznych

Aneta Sieradzka30 czerwca 2019Komentarze (0)

O monitoringu bez zgody pacjenta pisałam już kiedyś na blogu TUTAJ, ale obsługując placówki medyczne po raz kolejny odwołam się do moich doświadczeń ostatnich miesięcy i zatrzymam na zagadnieniu  monitoringu w szpitalu/ przychodni/ gabinecie lekarskim.

Przepisy RODO nakładają szereg obowiązków na administratorów w zakresie monitoringu, m.in. szczegółowy obowiązek informacyjny, bezpieczeństwo w aspekcie organizacyjno-technicznym monitoringu czy prawidłową realizację praw osób obserwowanych na co trzeba spojrzeć nie tylko z perspektywy praw pacjenta, ale również praw personelu medycznego czy osób trzecich przebywających na terenie placówki objętej monitoringiem.

  • Czy można filmować pacjenta w trakcie operacji?
  • Czy można zainstalować monitoring w dyżurce lekarskiej aby podglądać np. chirurgów na nocnym dyżurze? 
  • Czy można nagrywać pacjenta w trakcie badania? 
  • Jak wykorzystać nagranie z monitoringu szpitala jako dowód w sprawie o błąd medyczny? 
  • Na czym polega realizacja konstytucyjnego prawa do prywatności przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych? 
  • Czy lekarz może nagrywać pacjenta swoim prywatnym telefonem? 
  • Kiedy szpital może rozpowszechniać wizerunek pacjenta i personelu? Kiedy może dojść do naruszenia dóbr osobistych pacjenta lub lekarza? I jakie kroki podjąć?
  • Co robić kiedy nieuprawnione służby chcą mieć dostęp do danych medycznych pacjentów? 
  • Kiedy anonimizować wizerunek osoby obserwowanej?
  • Monitoring a ochrona tajemnicy zawodowej?

Mając na uwadze potrzeby sektora medycznego, zrodziła się konieczność aby usystematyzować wiedzę i  standardy                  w placówkach medycznych  w zakresie monitoringu, celem świadczenia usług na najwyższym poziomie i stąd założeniem monografii pod moją redakcją pt. Monitoring w placówkach medycznych jest wyjaśnienie krok po kroku administratorom, IOD, personelowi medycznemu i pacjentom jakie ciążą na nich obowiązki oraz jakie przysługują im prawa  oraz jakie kroki prawne mogą podjąć w związku z naruszeniami przepisów.

Powyższe  kilka pytań na które odpowiedzi znajdziecie w mojej nowej książce, to tylko przedsmak tego co zostanie omówione, książka która po wakacjach trafi do rąk Czytelników. Książkę dedykujemy placówkom medycznym, personelowi medycznemu oraz pacjentom. Zapowiedzi szukajcie na stronie prawniczego Wydawnictwa Beck. Monografia recenzowana przez cenionego profesora prawa.

Wkład w książkę wnoszą znakomite polskie prawniczki z sektora ochrony zdrowia, danych osobowych czy nowych technologii. Grono Autorek stanowią przedstawicielki praktyki i nauki nauk prawnych: mec. Jolanta Budzowska, mec. Monika Wieczorek, dr Joanna Łuczak- Tarka, dr Dominika Tykwińska-Rutkowska, mec. Gabriela Lenarczyk, mec. Mariola Więckowska, mec. Klara Andres, mec. Agnieszka Pietrzak, mec. Dominika Kołodziejska – Koza, mec. Adrianna Gnatowska, mec. Patrycja Kozik.

A już teraz polecam Państwu, nader aktualne i niedawno wydane praktyczne książki z zakresu RODO dedykowane branży medycznej:

Monitoring w placówkach medycznych to pierwsza pozycja na rynku dedykowana aspektom prawnym monitoringu dedykowana branży medycznej. W książce znajdą się pomocne wzory procedur.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: