Onlajny mają zarówno swoich namiętnych zwolenników, jak i niezbyt umiłowanych uczestników pracy w tejże formule. Nadal.
Zdecydowanie bliska jest mi formuła pracy online, która pozwala na znaczenie więcej zawodowych spotkań i efektywność. Spacerując we włoskim Bellagio można jednocześnie uczestniczyć aktywnie w zawodowych meetingach z partnerami z różnych miejsc na świecie.
Na blogu sporo treści już zamieściłam dotyczących ochrony danych osobowych medycznych i nowych technologii.Przy okazji chciałam wspomnieć, że w zeszłym tygodniu miałam przyjemność uczestniczyć w Porannych Rozmowach EIT Health podczas których w gronie znakomitych prelegentów, przedstawicieli nauki i biznesu rozmawialiśmy o ochronie danych i przekazywaniu danych pacjentów w kontekście zdrowia cyfrowego i regulacji prawnych w ramach Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych (European Health Data Space).
Ważna jest znajomość regulacji prawnych międzynarodowych w zakresie GDPR, wytycznych, rekomendacji i standardów jak również znajomość systemów zdrowotnych na świecie, co jest punktem wyjścia dla działalności globalnej star-upów zajmujących się cyfryzacją zdrowia.
Nie inaczej jest z dostępem do przeszczepów w poszczególnych krajach Europy. Zasady te, niekiedy znacząco się różnią od tych, obowiązujących w Polsce, zwłaszcza np. komercyjny dostęp do przeszczepów, który w wielu krajach jest legalny, w Polsce nieobecny.
Moje wystąpienie poświęcone było roli edukacji i praktycznemu podejściu do cyfryzacji zdrowia, o tym, że aspekty techniczne to tylko jeden z kilku elementów jakie muszą znać lekarze, do tego dochodzą aspekty prawne, etyczne, psychologiczne i szereg technologicznych.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }