Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

17 % i 100 tysięcy

Aneta Sieradzka10 września 2017Komentarze (0)

Ostatnio resort zdrowia odwołał się do danych z 2015r., kiedy to zainaugurowano kampanię Zgoda na życie, danych z których wynika, że w 2015 r., TYLKO 17 % Polaków orientowało się w obowiązujących przepisach dotyczących pobierania, tkanek, komórek i narządów.

W 2015r. zaczęłam też pisać tego bloga, którego do dzisiaj odwiedziło ponad 100 tysięcy Czytelników (101 238- statystyki opublikowane na profilu FB), z czego blisko połowa bo 45 tysięcy Czytelników w tym roku, sięgnęło po treści zamieszczane przeze mnie na blogu.

Liczby nie kłamią i mówią same za siebie. Można stwierdzić, że jest to głód wiedzy, specjalistycznej, aktualnej. Wiedzy po którą sięga zarówno środowisko medyczne, pacjenci, jak i pozostali, którzy chcą czerpać wiedzę nt. donacji i transplantacji tkanek, komórek i narządów w Polsce.

W Polsce kultura prawna społeczeństwa jest na bardzo niskim poziomie, to również przekłada się na świadomość w zakresie transplantacji i aspektów prawnych. Piszę tu o aktualnych problemach, z którymi styka się środowisko czy pacjenci, a zapotrzebowanie na treści rośnie bo lista zgłaszanych mi zagadnień przez środowisko medyczne jest długa.

Staram się w prosty i zrozumiały sposób tu pisać. A nie rzadko piszę o wątkach trudnych, niekiedy kontrowersyjnych. Bo takie dostarcza nam życie. Nie wszystko jest słodkim lukrem. A z pewnością nie są nimi przepisy prawne, dotyczące zasad i procedury donacji i transplantacji, czyli lex specialis derogat legi generali. Na blogu nie brak postulatów de lege ferenda, bo wykładając aktualne normy prawne, nie sposób pokusić się o to, aby wskazać co można poprawić, ulepszyć. Bo konstruktywna krytyka jest zawsze mile widziana.

……………………………………………………………………………………….

Kiepskie 17 % i rewelacyjne 100 tysięcy motywuje do dalszych działań.

  • Już w październiku możecie sięgnąć po książkę „Tajemnice transplantacji”, red. A.Sieradzka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017
  • Wciąż sporo aktualnej wiedzy, również o transplantacjach jest w monografii mojego współautorstwa „Ochrona danych osobowych medycznych”, Wyd.C.H. Beck 2016
  • „Komentarz do ustawy z dn.1 lipca 2005r., o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów. Komentarz z wprowadzenie etyka – Prof. Pawła Łukow” pod redakcją Aneta Sieradzka i Dominika Tykwińska Rutkowska ( w przygotowaniu), Wyd. C.H. Beck

 

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: