Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Kardiochirurg przegrał w sądzie i musi zapłacić.

Aneta Sieradzka03 września 2017Komentarze (0)

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dn. 29 sierpnia 2017r. jest ważny dla lekarzy, którzy pracują przy badaniach klinicznych jak i tych, którzy mają zamiar pracować przy tego typu projektach. Spór w sądzie dotyczył kardiochirurga. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w przypadku, kiedy specjalista leczy na zlecenie sponsora podatek się należy, bo celem nie jest ratowanie życia tylko wykonanie badań klinicznych, niezbędnych żeby dany produkt trafił na rynek.

Zastawki serca i VAT

Jeden z polskich kardiochirurgów, który na zlecenie amerykańskiej firmy prowadził w Polsce badania kliniczne przegrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Chodzi o VAT.

Kardiochirurg prowadził badania, które polegały na wszczepianiu nowych zastawek serca, argumentując, że testuje na pacjentach aktywne wyroby medyczne. Za prowadzenie badań, kardiochirurg otrzymał od sponsora (firmy) honorarium od którego nie uiścił podatku VAT, ponieważ powołał się na przepisy ustawy o VAT, które zwalniają z podatku usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które są świadczone przez placówki medyczne i lekarzy (art. 43 ust. 1 pkt 18–19). Lekarz podkreślał przed sądem, że nie chodzi o testowanie leków, tylko o operacje, dzięki którym pacjenci faktycznie odzyskują sprawność.

Jak twierdzi NSA, nie ma znaczenia czy lekarz testuje na pacjentach leki czy wykonuje skomplikowane operacje, w tym przypadku kardiochirurgiczne. Podatek VAT od honorarium sponsora należy uiścić.

Patrząc z perspektywy rozwijającego się u nas rynku badań klinicznych, przy zawieraniu umów na realizację projektów w ramach badań klinicznych, warto mieć na uwadze niniejszy wyrok.

Z: NSA/orzecznictwo.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: