Podobne dylematy na gruncie RODO mają zarówno pacjenci jak i personel medyczny. Tych dylematów w praktyce jest ogrom i wiele z nich nie wynika z RODO a polskich przepisów szczegółowych, które od lat obowiązują.
Podobnie jest z monitoringiem w placówkach udzielających świadczeń zdrowotnych. Pacjent ma prawo wiedzieć, które pomieszczenia, gdzie przebywa są objęte monitoringiem wizyjnym, a to oznacza, że placówka musi realizować obowiązek informacyjny w zakresie monitoringu.
Monitoring ma na celu zwiększać bezpieczeństwo, nie tylko personelu i pacjentów, ale każdego kto w placówce medycznej przybywa. I tu warto sięgnąć do jednego z fundamentalnych praw pacjenta jakim jest prawo do godności i poszanowania intymności. Zagwarantowane każdemu z nas konstytucyjne prawo do godności ma szerokie znaczenie, niemniej szczególnie ważne jest i widoczne przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Dozwolony monitoring bez zgody pacjenta
Miejsca objęte monitoringiem wymagają wskazania celu, dlaczego konkretne pomieszczenia są objęte monitoringiem. Niewątpliwie celem jest tutaj bezpieczeństwo i dobro pacjenta. I tu warto wskazać, które pomieszczenia mogą być objęte monitoringiem i nie jest wymagana zgoda bo należą one do charakteru tzw. ścisłego nadzoru, czyli tam gdzie pacjent jest poddany stałej obserwacji i są to:
a) stacje dializ (stanowisko nadzoru pielęgniarskiego)
b) oddział anestezjologii i intensywnej terapii
c) oddziały psychiatryczne ( separatki)
d) oddziały porodowe (pomieszczenia przeznaczone dla noworodków i położnic- pierwsze godziny po urodzeniu)
e) oddziały dziecięce
Reasumując, w salach ścisłego nadzoru w przypadku monitoringu nie jest wymagana zgoda pacjenta, natomiast należy spełnić obowiązek informacyjny wobec osób przebywających w wyżej wymienionych pomieszczeniach.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }