Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Ochrona danych medycznych. Konferencja naukowa na Uniwersytecie Śląskim

Aneta Sieradzka16 stycznia 2016Komentarze (0)

Aktywnie rozpoczął się rok 2016 więc pierwszy wpis w tym roku poświęcony jest mojemu  uczestnictwu w prestiżowej konferencji naukowej poświęconej Ochronie Danych Medycznych, która odbyła się 13 stycznie br. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Konferencja pod patronatem Generalnego Inspektora Danych Osobowych i Uniwersytetu Śląskiego została zorganizowana w ramach obchodów dziesiątej edycji Dnia Ochrony Danych Osobowych. Podczas konferencji miałam zaszczyt wygłosić prelekcję pt. Ochrona danych i prywatności w transplantologii.

Konferencja została otwarta wystąpieniem Rektora Uniwersytetu Śląskiego Prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia oraz wystąpieniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dr Edytę Bielak-Jomaa, kolejno wystąpienie otwierające wygłosił Dziekan WPiA UŚ Prof. zw. dr hab. Czesław Martysz.

W następnej części konferencji głos zabrali prelegenci: Prof. dr hab. Mariusz Jagielski UŚ, dyr. Monika Krasińska  Departament Orzecznictwa, Legislacji i Skarg GIODO,  dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda, Piotr Kawczyński z ForSale, dyr. Bogusława Pilc Departament Inspekcji GIODO, Dr inż. Kajetan  Wojsyk  z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz ja 🙂

Dane medyczne podlegają ustawowej ochronie, ale czy zawsze są należycie chronione? Z tym bywa różnie bo odpowiedzialność za ich ochronę spoczywa nie tylko na podmiotach, które gromadzą nasze dane, przetwarzają i udostępniają, ale także na pacjentach. W trakcie konferencji omówiono wiele prawnych aspektów ochrony danych medycznych, ale również wskazano na szereg problemów, które pojawiają się w praktyce. Ochrona danych medycznych to także prawo do prywatności, każdego z nas, które szczególnie obrazuje transplantologia, niezwykle wrażliwa dziedzina medycyny.

Konferencja była niezwykle cenną płaszczyzną do dyskusji w zakresie ochrony danych medycznych, która zgromadziła licznie uczestników  z całej Polski, wśród których obecni byli lekarze, prawnicy, przedstawiciele firm medycznych, informatycznych oraz ci wszyscy, którym troska o dane medyczne jest tematem bliskim.

Pokłosiem, tego wydarzenia naukowego będzie wydanie monografii współautorstwa prelegentów, poświęconej ochronie danych medycznych.

Wśród wielu wniosków pokonferencyjnych, jeden zapadł mi szczególnie w pamięć, abyśmy do regulacji prawnych, zwłaszcza wykładni prawa podchodzili z rozsądkiem – niby takie proste jednak nie dla każdego oczywiste…

12509887_1245991635414693_2709435236585551045_n

Fot. P. Litwiński

PS. Wśród uczestników konferencji nie zabrakło prawników zrzeszonych wokół web.lex, serdecznie pozdrawiam pana mecenasa Michała Grabiec 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: