Aneta Sieradzka

Sieradzka&Partners

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ochronie danych osobowych i prawie medycznym.
[Więcej >>>]

Pomoc dla Ukrainy

Prawo, transplantacja a stanowisko Kościoła Katolickiego

Aneta Sieradzka02 lutego 2015Komentarze (0)

Religie chrześcijańskie w pełni popierają przeszczepianie narządów. W przypadku innych religii jest podobnie, natomiast te, które nie ustosunkowują się do kwestii transplantacji ( dodam, że to jest zdecydowana mniejszość), należy domniemać, iż brak sprzeciwu należy traktować jako zgodę. Regulacje prawne w polskiej ustawie transplantacyjnej są zbliżone do stanowiska jakie przedstawia Kościół Katolicki odnośnie przeszczepów. Kościół Katolicki popiera przeszczepianie narządów w celu ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Warunkiem koniecznym jest tutaj dobrowolność, bezinteresowność podarowania bliźniemu swoich organów.

Należy tutaj przywołać słowa, które wielokrotnie głosił na temat przyczepów ludzkich papież Jan Paweł II, chociażby te, wygłoszone podczas XVIII Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego w 2001 r., „ Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”. Problematykę przeszczepów Papież poruszał także w swoich encyklikach „ Evangelium Vitae”, „ Veritatis splendor”, „Redemptor hominis”. Jan Paweł II niejednokrotnie podczas swoich homilii wskazywał na  ideę dawstwa narządów, jednocześnie zwracając uwagę na aspekt daru wobec bliźniego, że jest to czyn moralny, szlachetny wobec drugiego człowieka.

Wkrótce zamieszczę kolejne wpisy, z których dowiedzą się Państwo jaki stosunek do przeszczepów narządów mają inne religie, np. islam, buddyzm, judaizm.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Anetę Sieradzką w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: