Formą zgody na pobranie narządów po śmierci jest tzw. oświadczenie woli, które jest wyrażeniem świadomej decyzji polegającej na wyrażeniu zgody na potencjalne oddanie narządów w przypadku nagłej śmierci.
Kolejną formą nie uregulowaną przepisami prawa jest poinformowanie bliskich o naszych poglądach na temat transplantacji.
W przypadku nagłej śmierci a braku istnienia sprzeciwu, rodzinie zmarłego będzie łatwiej podjąć decyzję o oddaniu narządów do celów transplantacyjnych znając wolę zmarłego.
Przyjęta w polskim ustawodawstwie transplantacyjnym zgoda domniemana przedstawia wyższość wartości zdrowia i życia biorcy nad wolą rodziny zmarłego w przypadku braku istnienia sprzeciwu.
Mając na względzie rozwój polskiej transplantologii oraz kształtującej się od niedawna świadomość potencjalnych dawców na temat transplantacji, powyższa konstrukcja zgody domniemanej zdaniem autora jest słusznym rozwiązaniem.
>>> O ułomności przepisów. Czy autoryzacja pobrania może być nierzetelna?
Należy również dodać, iż tak przyjęta przez ustawodawcę konstrukcja zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo prawne lekarzom, którzy wbrew woli rodziny pobierają narządy do przeszczepów.
————————
♦️Sieradzka&Partners https://anetasieradzka.pl
♦️LAWfully https://lawfully.pl
***
Nanotechnologia a badania kliniczne
Kiedy kilka dni temu dyskutowaliśmy podczas Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w nowych technologiach jako impulsie do rozwoju badań klinicznych w Polsce to odwoływaliśmy się do także do światowych trendów, debatując też o codziennych problemach z jakimi zmagają się uczestnicy badań klinicznych na każdym poziomie [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }